Bebeklerde cilt kuruluğu nedenleri nelerdir? Cildi kuru olan bebek nasıl tedavi edilmeli? Bebeklerde kuru cilt nasıl önlenir? bebeklerde cilt kurulugu bebeklerde cilt kuruluğu bebeklerde cilt kuruluğu ve kaşıntı bebeklerde cilt kuruluğu ve kızarıklık bebeklerde cilt kuruluğu için krem bebeklerde cilt kuruluğu uzman tv bebeklerde cilt kuruluğu kadınlar kulübü


Hemen her yaştan çok sayıda insan, kışın cilt kuruluğu ve kaşıntıdan şikayet eder. Birçok kimse bebeklerin cildini dış ortamda rüzgar ve soğuğun kötü etkisinden korumakla onların cildini yumuşak ve esnek tutabileceğini kabul ederse de öyle değildir.

Kışın cilt kuruluğunun ana nedeni dış ortam değil iç ortamdır. Evlerin çoğunda ısınma sistemleri faaliyete geçer geçmez iç ortam havası ısınır ve kurur. Kışın cilt kuruluğunun ana nedeni bu kuru ve sıcak havadır. Bu olumsuz etkiyi aşağıdaki yollarla giderebilirsiniz:

Evinizdeki rutubeti artırın: Isınma sisteminize bir nemlendirici ekleyin ya da en azından bebeğin odasına bir soğuk nemlendirici alın. Eğer bu mümkün değilse radyatörlerin üzerine sıcak su kapları koyun (tabii çocuğun ulaşamayacağı yerlere) su buharlaştıkça hava nemlenecektir.

Bebeğinizin iç nemini artırın: Bebekler (ve hepimiz) cilt için gereken nemi dıştan olduğu kadar içten de alırız. Bebeğinizin yeterince sıvı aldığından emin olun.

Bebeğin cildindeki nemi artırın: Hemen banyo sonrasında bebeğinizin nemli cildine kaliteli bir bebek losyonu uygulamak rutubetin korunmasına yardımcı olur. Doktorunuzdan belli bir ürünü tavsiye etmesini isteyin veya eczaneden hipoallerjik bir tanesini seçin.

Sabunu azaltın: Sabun kurutucudur. Günde bir defa bezleme bölgesine uygulama dışında çok küçük bebeklerde kullanılması nadiren gerekir. Emekleme çağındakilerin dizleri, el ve ayaklarının sabunlanması gerekebilir. Ancak genel olarak çok az sabun kullanın, özellikle köpük banyosu ya da sıvı sabun kullanmayın, çünkü sabunlu su normal sudan daha fazla kurutucudur. Ve yumuşak bir sabun kullanın, tavsiye için doktorunuza başvurun.