Duyuların bebek gelişimindeki önemine dikkat çeken Johnson’s, araştırmalar sonucu banyo ve masajın çocuklar üzerindeki faydalarını belirtiyor.

Çoklu duyu uyarımı; doğumdan sonra ilk üç yıl içerisinde bebeğin iletişimini, zekasını, sosyal ve duygusal gelişimini destekleyen beyindeki birçok sinirin hızlı gelişimini etkilemektedir.

Sağlıklı ve premature bebeklerin daha az stres hissetmesine, daha iyi kalitede ve sürede uyumasına, prematüre bebeklerin daha kısa sürede hastaneden çıkmasına ve hızlı kilo almasına fayda sağlamaktadır.

İşitme, dokunma, görme, motor koordinasyon ve denge duyuları olmak üzere tüm duyular, bebekle sıcak ve sakin bir sesle konuşarak, masaj aracılığıyla dokunarak, göz kontağı kurarak ve yatay şekilde sallayarak uyarılabilir.

Banyo ve masaj

Banyo ve masaj ritüelleri tüm duyuların uyarılarak bebekler için deneyimlerin yaratılması için ideal bir fırsattır. Araştırmalar;

Baloncuklar ile oynamanın bebeğin el-göz koordinasyonunu geliştirmesine ve nesneleri keşfetmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Banyo sohbetiyapılan bebeklerin akranlarına nazaran, 2 yaşına geldiklerinde daha geniş bir kelime dağarcığı ile konuştuklarını göstermiştir. Aynı şekilde çocukların 3 yaşına kadar duydukları sözcükler, gelecek akademik başarıları ile ilişkilendirilmektedir.

Bebeklerin hoş kokulu bir banyo ürünü ile yıkandıklarında, kokulu banyo ürünü ile yıkanmayan bebeklere kıyasla, ebeveynlerine %30 daha fazla bağlılık sergilediklerini ve bu bebeklerin uyku öncesinde ağlamalarının yaklaşık %25 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

58 anne-bebek çifti ile yapılan bir çalışma, kokulu banyo ürünü ile ılık bir banyo sonrasında uyku vakti rutini uygulanan bebeklerde uykuya dalma süresinin %37 daha kısa olduğunu ve sabah uyandıklarında çok daha iyi bir ruh halinde olduklarını göstermiştir .