bebek bezi değiştirmeBebeğinizin cilt sağlığı, rahatlığı ve huzuru için, altının temiz ve kuru olması çok önemlidir.

İdrar ve dışkının ciltle teması gibi sebepler, hassas bebek cildinin tahriş olmasına neden olabilir. Bunu önlemek için temizlikte alerji yapmayan, bebeklere uygun ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

  • Bebeğinizin altını değiştirmeden önce ellerinizi iyice yıkayıp temiz olduğundan emin olmalısınız.
  • Bebeğinizi yumuşak bir yere yatırın ve düşmemesi için gözünüzü bebeğinizden ayırmayın. Bebekler çok hareketli olabildikleri için bazen en ufak bir dalgınlığınız istemediğiniz bir durumla karşılaşmanıza neden olabilir.
  • Bebeğinizin altını açıp, bir elinizle de bebeğinizi ayak bileklerinden kaldırın ve kirli bezi bebeğinizin altından alın.
  • Bebeğinizin cildini temizledikten sonra bir süre hava alması için bekleyin. Daha sonra bebeğinizin cildini kurulayın.
  • Kız çocukların genital bölge temizliğine özellikle dikkat edilmeli, bölge önden arkaya doğru temizlenmelidir.
  • Erkek bebeğinizin altını temizlerken, bezi açtıktan sonra, bebeğinizin penisini bir bez parçası ile kapatın, Erkek bebekler altları açıldıktan sonra idrar yapma eğilimi gösterirler ki bu da etrafın kirlenmesine neden olabilir.

Pişiğe karşı alınacak önlemler:

Bebeğinizin altının kuru ve serin kalmasını sağlamak, enfeksiyonlara karşı dikkatli olmak, hijyene dikkat etmek, bezini en fazla 4-5 saatte bir değiştirmek, bebeğinizin altını her gün mutlaka havalandırmak, cildi koruyan pişik kremlerinden kullanmak

Bebek bezi kaç saatte bir değiştirilmeli?

Bebek bezindeki ıslaklığı en aza indirmek için bezin mümkün olduğunca sık değiştirilmesi gerekir.