Bebekle seyahat bebekle yolculuk bebekle uçak yolculuğu bebekle tren yolculuğu bebekle yurt dışı yolculuk bebekle yurt dışına seyahat


Yorgun bir ruh ve çantaya atılan birkaç eşyanın sizi istediğiniz yere götürebildiği, anında verilen kararla hafta sonu tatiline kaçılan günler,bebeğinizin doğumu ile birlikte aniden sona erdi. Şimdi bir tatil yapmaktan fazla bir zamanı tatil planlamak için harcamanız söz konusu. Bebekle birlikte ayaklan yere basan bir tatil için hazırlık aşamaları şunları içermelidir:

Zamanınızı kısıtlamayın: Fırtına gibi yol alarak beş günde altı şehri gezdiğiniz tatilleri unutun. Bunun yerine bol bol serbest zaman sağlayan alçakgönüllü, zaman kısıtlaması olmayan yolculuklar düşünün. Yolda fazladan bir gün geçirmek, plajda fazladan bir öğle soması veya havuz başında bir sabah geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

Çocuğa pasaport çıkarın: Çocuğunuzu kendi pasaportunuzla yurt dışına çıkaramazsınız. Yaşı ne olursa olsun, her yolcunun kendi pasaportunun olması gerekir.

Tıbbi önlemler alın: Eğer yurt dışına çıkıyorsanız,doktorunuza bebeğin aşılarının bu seyahate uygun ve yeterli olup olmadığını kontrol ettirin. Tropikal seyahat yapacaksanız, ülkede uygulamayan özel aşılar (örneğin koleraya karşı)veya koruyucu tedaviler (örneğin sıtmaya karşı)yaptırmanız gerekebilir.. Eğer uzun bir seyahate çıkacaksanız, eskisinden bu yana çok zaman geçmiş ise bebeğe iyi bir inceleme yaptırın. Çocuğunuzun sağlığının iyi olduğundan emin olmanın yanı sıra doktorla bu görüşme yola çıktıktan sonra karşılaşabileceğiniz dertler hakkında sorular sorma -ki telefonu kaldırıp muayenehaneyi aramak imkansız olabilir- ve yapacağınız seyahati doktorla tartışma fırsatı da verir. Eğer son inceleme bir önceki ay içinde yapılmışsa sadece bir telefon görüşmeside yeterli olabilir. Eğer bebeğiniz ilaç kullanıyorsa, yanınızda yeterli kadar ilaç bulunmalıdır. Ayrıca ilacın dökülmesi, kaybolması olasılığına karşı da bir reçete bulundurunuz, aksi halde dert kapıdadır. Eğer bir ilacın soğuk tutulması gerekiyorsa sürekli olarak buz içinde muhafaza etmek zor olabilir,bu nedenle doktorunuza soğutma gerektirmeyen bir muadili olup olmadığını sormanız faydalı olur. Bebeğin bumu tıkalı ise onu huzursuz eder, uykusunu bozar ve uçakta kulak ağrısına neden olur; bu nedenle çocuk nezleli ise,hekiminizin uygun bir burun açıcı ilaç önermesini isteyin. Gittiğiniz yerde yemekler midenize yabancı ise, “turist ishali” için de bir reçete istemelisiniz. Birlikte götürdüğünüz tüm ilaçların,bebeğinizin yaşına göre uygun dozajı, kullanılma durumları ve muhtemel yan etkilerini bilmeniz gerekir. Son olarak, özellikle uzun seyahatlerde gideceğiniz yer veya yerlerde bir çocuk doktorunun adını almanız faydalı olacaktır.