bebek nasıl tutulur 6 aylık, bebek nasıl tutulur resimli


Bebeğiniz daha ilk günden hem beslenmeye,uykuya,sıcağa hemde yakınlığa ve sevgiye büyük gereksinim duyar.Bebeği kucağınıza alırken onunla konuşun; sesinizi tanır ,kendini güvende hisseder.Sekiz haftalık olana dek başını ve kaslarını denetlemeyeceğini  akıldan çıkarmayın.Bunu becerene dek onun vücudunu hep siz desteklemelisiniz.Her zamanki gibi dikkatlice uzattığınız eliniz ona zarar vermez; bıngıldağı  bile sert bir zarla korunmuştur.Ne var ki birdenbire kucaklamaya kalkarsanız onu sarsar , korkutabilirsiniz. Kısa sürede , ikinizde karşılıklı güven duygularının geliştiğini görecek ,  rahatlatacaksınız.Kaslarını denetlemeye başladıkça sizinle oyunlar oynamaya , beş aylık olunca başınızın , omuzlarınızın üstünde , hoplatılmaya bayılacaktır. Bebeğiniz biraz ürkekse , ona göre davranın , bırakın oyunların taşkınlık ölçüsünü o belirlesin.

YENİ DOĞMUŞ BEBEĞİ YATIRIP KALDIRMAK

Bebeğinizi her zaman sırtüstü yatırın. Beklenmedik bebek ölümü tehlikesi, yüzükoyun yatışa göre çok daha azdır,tıkanıp boğulma tehlikesi de yoktur.Yan yatması sırtüstü yatma ölçüsünde güvenli değildir,yüzükoyun yatmaya göre daha az tehlikelidir. Uyanık zamanlardaysa, biraz da yüzüstü yatması gereklidir.

 

Başını dirsek içine ya da omzunuza güvenle desteklenecek biçimde dikkatlice yaslayın,.Bebeğinizi kaldırmak için bir elinizi  beline doğru kaydırın.Öteki elinizi de öbür yandan ensesine yerleştirin

2 Tüm gövdesini destekleyecek ve  başı arkaya düşmeyecek biçimde yavaşça kaldırın.

3.Başını dirsek içine ya da omzunuza güvenle desteklenecek biçimde dikkatlice yaslayın,

BEBEĞİ YATIRIRKEN
1.Bir elinizi başının altına, ensesine doğru koyun, öbür elinizi belini kavrayacak biçimde poposuna yerleştirin. Böylece ağır ağır eğilin ve tüm vücudu yatağa değene dek onu bırakmayın.