Bebeğinizi kucaklamanız iyidir

Yıllardır pek çok anne bebeklerini fazla kucaklarına aldıkları için kendilerini suçlu hissettiler. Siz, söylenenlere kulak tıkayın ve bu söylediğimizi tekrarlayın; bir bebeği kucağınıza alarak şımartamazsınız.

Araştırmalar, daha sık kucağa alınan ve ihtiyaçları daha çabuk giderilen bebeklerin kendilerine güvenlerinin ve kendilerine saygılarının daha fazla olduğunu kanıtlamıştır. Bebeğinizi kucaklamanız gayet doğal ve güzeldir.

Müzik rahatlatır

Müzik dinlemek bebeğin, sakinleşmesine hatta uyumasına yardımcıdır.

Sterilize etmek sandığınızdan daha kolaydır

Bebeğinizin eşyalarını (emzik, biberon…) sterilize etmek, eski yöntemleri kullanıyorsanız, zaman alabilir.

Bunun çok daha pratik bir yolu var. Sterilize etmek istediğiniz bebek eşyalarını bulaşık makinasına atın ama sabun koymayın. Sonra bunları kısa ve sıcak programda yıkayın.

Ağlamak her zaman kolik anlamına gelmez

Bebeklerin kontrolsüz bir şekilde ağlamasının tek sebebi kolik değildir. Reflü de bunun nedenlerinden biri olabilir. Fakat endişelenmeyin, tedavisi oldukça kolaydır.

Uzun süreli uyku sızıntılarından korunun

Eğer bebeğiniz uzun süreler ve derin uykulardan keyif alıyorsa, tuvaletinin kıyafetini ve çarşafını kirletmemesi için maksi bebek bezlerinden kullanın. Eğer bu fikirden hoşlanmadıysanız, ekstra emici bebek bezlerini tercih edebilirsiniz.

Uyku uyumak

Bebeğiniz erken mi kalkıyor? Bebeğinizin odasına ışık geçirmeyen perdelerden asarak biraz daha uyumasını sağlayabilirsiniz. Daha büyük çocuklar içinse, onlara belli bir saatten önce uyanmamaları gerektiğini öğretebilirsiniz.

Bebek ıslak mendillerini boşverin

Islak bebek mendilleri hem pahalıdırlar, hem de hassas popoları acıtabilirler. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, ıslak mendile ihtiyacınız yoktur. Çünkü anne sütü alan bebeklerin dışkıları çok düşük asit ve bakteri içerir, bu nedenle de su ve mendille kolayca silinebilir. Anne sütü alan bebeklerin idrarları ise etkisizdir ve bebeğe zarar vermez. Islak bir bezle bebeğinizin altını silmeniz yeterli olacaktır.