banyo zamanı

bebekler, bebeklerde açlık


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Karakaya, banyo süresinin 5-6 dakikadan fazla olmaması gerektiğini belirtti. Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için ciltlerinin çabuk nem kaybettiğini söyleyen Uz. Dr. Karakaya, banyo suyu sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-24 derece tutulması uyarısında bulundu.

Bebeğinizi açken yıkayın

Bebek cildinin yetişkin cildine göre daha ince olduğunun altını çizen Dr. Karakaya, şu bilgileri verdi: “Bu nedenle bebekler çabuk üşür. Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin. Suyun yaklaşık 10 santimetre derinlikte olmasını sağlayın. Bebeğin cildine uygun, gözlerini yakmayan bebek ürünlerini hazırlayın. Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.”

Bebekler ısıyı en çok başlarından kaybeder

Yıkama işlemine vücuttan başlanıp, baş kısmının en son yıkanmasını tavsiye eden Karakaya, şöyle devam etti: “Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler. Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun. Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun. Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.”