Bebeklerine banyo yaptırmak annelerin en sevdiği işlerden biridir. Bu hem anne hem de bebek için inanılmaz rahatlatıcı bir zaman olabilir. Bebeğiniz, ilk çocuğunuz değilse diğer çocuklarınız da bebeğinizi yıkamak için geçirdiğiniz zamandan çok keyif alacaklardır. Bu makalede size en temel bebek banyosu kurallarını vereceğiz. Fakat bu noktada en önemlisi, onu yıkarken bebeğinizle konuşmanızdır. Aklınıza ona anlatacak bir şey gelmiyorsa, yaptığınız şeyi adım adım ona anlatmayı deneyin. Bebekler bu tür etkileşimlere bayılırlar.

Ayrıca bu onların beyinlerinin uyarılmasına neden olur ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Tüm banyo malzemelerinizi yanınıza alın

Bir bebekle, bir şeyler yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken, ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınıza almanızdır! Bu yüzden minik bebeğinize banyo yaptırmaya başlamadan önce yanınıza bir havlu, bir banyo lifi ve kullanmak istediğiniz sabun ve losyonu almayı kesinlikle ihmal etmeyin. İhtiyacınız olabilecek her şeyi el altında bulundurmanız olası kazaları önleyecektir. Ayrıca tüm banyo süresince kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. Bebeğinizi hiçbir zaman yalnız bırakmamanız için banyo sırasında kullanacağınız her şeyin ulaşabileceğiniz bir yerde olmasına özen gösterin.

Banyo ortamı

Normal bir küvet, bebek küveti ya da içine su koyabileceğiniz herhangi bir kap, bebeğinizi nerede yıkayacak olursanız olun, suyun az ve uygun sıcaklıkta (yaklaşık 37-38 Santigrat) olması gerekmektedir. Birçok anne suyun sıcaklığını derinin en hassas olduğu yer olan bilekleriyle ölçerler. Ayrıca bebeğinizi yıkadığınız yerin de yeterince sıcak olduğundan ve herhangi bir hava akımının olmadığından emin olun.