çocuğunuza hayır demekBebeğinizden ayrılırken sorunmu yaşıyorsunuz? Bebeğiniz her defasında ağlıyor ve üzülüyormu? Sizin için bir kaç alternatif fikir:

Nazikçe Ayrılma      6 ay-4 yaş
Eğer bebeğiniz ya da yeni yürümeye başlayan çocuğunuz sizin evden ayrılmanızIa başa çıkmakta zorlanıyorsa, evden çıkarken yanınıza bebeği ve bebeğe bakan kişiyi de alın. Bir parka gidin ya da birlikte biraz yürüyün. Bebek bir kez eğlenmeye başladığında, oradayken ayrılın böylece sizin kapıdan çıkıp gitmenizi izlemek durumunda kalmaz.

Bir Takım Oluşturun    6 ay-4 yaş
Başka yetişkinlerle birlikte zaman geçirin. Bebeği daha en başından itibaren başka insanlara da alıştırın. Bebeği diğer yetkin yetişkinlerle ne kadar erken bırakmaya başlarsanız (çok kısa sürelerle bile olsa) daha sonra o kadar rahat edersiniz. İlk çocuğunuzda bunu yapabilirsiniz. Çok kısa süreliğine bile olsa yanından ayrıldığınızda avazı çıktığı kadar bağırmaya ağlamaya başlayabilir. Ancak eğer imkanınız varsa bebeğiniz doğduğunda onu başkalarına da alıştırın. Böylelikle o teyzeleriyle, büyükannesiyle ya da büyükbabasıyla kalırken sizin kısa bir süre için yanından ayrılmanızdan rahatsız olmayabilir.

Oyun Okulu          2-4 yaş

Çocuğunuz bir gece öncesi sizinle ve ablasıyla okul oyunu oynaması sayesinde ana okulundan okula gitmeye çok kolay adapte olabilir. O günün ona neler getireceğini ve yapması gereken farklı aktiviteleri kendisine önceden canlandırarak gösterdiğiniz için, okula gidiyor diye tedirgin olmak yerine yalnızca heyecan duyuyordu.