Bebeğiniz Ve UykuBebeğinizin uyku düzeni sizinkine uyuncaya dek haftalar boyunca geceleriniz bölünecek, pek çok gece uykusuz kalacaksınız.Yaklaşık dokuzuncu ayda ise geceleri başka sorunlar doğacaktır. Ona iyi geceler dileyip gitmenizi istemeyecek ya da gece yarıları sık sık uyanacaktır. Sevgi dolu yaklaşımınız, yatma zamanı geldiğinde huzurlu bir ortamda onunla mutlaka ilgilenerek başında bulunmanız sorunları hafifletir. Bu çerçevede aksatılmadan her akşam uygulanan uyku zamanı söyleşileri bebeğiniz: rahatlatır, ona güven verir. Bebeğinizin en azından iki buçuk yaşına dek, giderek daha uzun bir süre gündüzleri de uyuması gerekecektir. Çok hareketli bir günlük yaşamı olan çocuğun bitkinlikten korunmak için bir süre uyuması gereklidir.

UYKU İÇİN GEREKENLER3
Bebeğinizin rahat ve sağlıklı uyuması için alacağınız malzemelere az para ödemeyeceksiniz, iyi araştırma yapmalı, mağazaları dolaşmalısınız. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz çok sayıda yatak takımı gerekli olacaktır. Pamuklu pikeler ve yünlü battaniyeler oldukça kullanışlıdır. Kuş tüyü yorganlar bir yaşından küçüklere uygun değildir. Bebeğiniz bir  yaşına gelene dek çarşaf ve battaniyenin ayakucunu çekerek iyice şiltenin altına sıkıştırın, öyle ki başucu şilteyi ortalasın. Bu durumda bebeğinizi yatırdığınızda, başı yatağın ortasına gelecek, ayakları ise ayakucuna dayanacaktır. Dolayısıyla bebeğin yatak örtülerinin arasına kayıp aşırı sıcakta kalma ya da boğulma tehlikesi kalmayacaktır.
NEREDE UYUMALI
Bebek sepetinde yatmak, yeni doğmuş bebeklere geniş bir yatakta yatmaktan daha güven verici gelebilir. Bebek sepeti daha kolay taşınır, evin içinde hangi odaya giderseniz yanınızda götürebilirsiniz. Ne var ki sepeti ancak ilk birkaç ayda kullanabileceğinizi, sonraki aylarda bebeğin sepete sığmayacağını  unutmayın.

BEBEĞİNİZİN YATAĞI
Çarşaflar ve örtüler
Pamuklu çarşaflar ve pike türü örtüler bebeğinizin yatağına en uygun seçeneklerdir. Pamuklular ‘soluyan’ kumaşlardır, bu nedenle bebeğin aşırı ısınması söz onusu olmaz. Bebeğinizin örtülerini kendi başına açamayacağı yaşlarda buna özellikle dikkat etmelisiniz.