Bebeğiniz Ağlıyorsa

ağlama, bebeklerde ağlama


İlk yıl boyunca bebeğinizin sık sık ağlamasına alışmalısınız. Ağlamak bebekler için her şeyden önce temel iletişim ve gereksinimlerini bildirme yoludur. Yaklaşık üçüncü ayda bir değişikliği fark edeceksiniz: Gününü ağlamakla  geçireceğine çevresini araştırmak ve öğrenmek için daha çok zaman ayıracak. Bebeğiniz ağladığında içgüdüleriniz sızı, onu kucağa almaya yöneltecektir. Bu davranışın onu şımartacağını ve daha çok ağlamaya özendireceğini düşünmemelisiniz. Bebeğiniz size güvenebileceğini bilmelidir. Öte yandan, kesintisiz ağlayıp duran bir bebek sizi de yıpratır. Bu ağlamaların sabrınızı tüketmek üzere olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

YENİDOĞANIN YATIŞTIRILMASI
Bebeğinizin ağlamasıyla ilgili en önemli nokta ,ona hemen telaşsızca karşılık vermenizdir;kendi halinde bırakırsanız daha da hırçınlaşır ve ağlaması yoğunlaştırır.

Kucağınızda sallayın

Ritmik hareketler bebeğinizi yatıştırır, giderek uykuya dalmasına neden olabilir.Sakinleşmiyorsa,daha hızlı sallayın; dakika da 60-70 kez sallayabilirsiniz.Ayaklarınızın üzerinde yaylanarak onu hoplatın. Bu amaçla taşıma askısını da kullanabilir, sallanan koltuğunuz varsa onu da deneyebilirsiniz.Bebeği arabasına koyup ileri geri hareket ettirerek de sallayabilirsiniz.Yakın çevrede çıkacağınız kısa bir gezintinin küçük sarsıntılar da bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur.
AĞLAYAN BEBEĞİ YATIŞTIRMANIN YEDİ YOLU
Onu besleyin ilk aylarda ağlamanın başlıca nedeni açlıktır. Bu nedenle meme ya da biberonla beslemeniz (gece gündüz, ikide bir beslenmeniz gerekse bile) onu yatıştıracaktır. Bebeğiniz biberonla besleniyor, iki öğün arasında çok kısa süre geçmesine karşın biberona iştahla sarılıyorsa susamış olabilir. Kaynatılıp ısıtılıp su verin.
Kucaklayın Kimi zaman bebeğinizi yalnızca kucağa almakla yatıştırabilirsiniz.Gerek duyduğu sevgi dolu dokunuş onu yatıştıracaktır. Başını omzunuza yaslayarak ya da yüzü yere bakacak biçimde kucağınıza aldığınızda sakinleşiyorsa ağlama nedeni gaz da olabilir.Akraba arkadaşlar arasında kucaktan kucağa dolaşırken ağlamaya başlayan bebeğiniz ise anne babasının tanıdık kucağında rahatlayacaktır.