yenidoğan bebek banyosu

bebeğin ilk banyosu bebekler doğduktan sonra ne zaman yıkanır yenidoğan bebeğin ilk banyosu


İlk 24 saat içinde bebeğe banyo yaptırmak pek doğru değildir. Ayrıca bebeğe banyo yaptırmak için vücut ısısının en az 2 saat 37 derecede sabit kalmış olması gerekir. Bebeğin vücudu doğumda “vemix caseosa” adı verilen beyazımsı yağlı bir madde ile örtülüdür. Bu madde hem ısı izolasyonu sağlamakta hem de bebeğin cildini çeşitli bakterilere ve dış etkilere karşı korumaktadır.

İlk banyo sırasında bebeği yıkarken vemix caseosanın deriden çıkmaması için fazla ovalanmamalıdır. Bebeğin banyosu daima aç karnına ve altı temizlendikten sonra yaptırılmalıdır. Oda ısısı 26-27 derece, suyun sıcaklığıise 37 -38 derece olmalıdır. Anneler dirseklerini banyo suyuna değdirerek ısısının uygun olup olmadığını anlayabilirler.

Bebekler göbekleri düşmeden önce ve göbek düştükten 3 gün sonrasına kadar üzerine su dökerek daha sonra ise istenirse küvet içinde yıkanabilir. Banyo için göbeğin düşmesi şart değildir. Önemli olan banyo sonrası göbek bölgesinin kuru ve temiz kalması ve göbek pansumanının yapılmasıdır.

Normal banyo sıklığı bebeğin ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bebeğe çok terlediği sıcak havalarda her gün banyo yaptırılabildiği gibi, soğuk havalarda 3-4 günde bir banyo yaptırılabilir. Banyodan önce bebeğin giyeceği kıyafetler, havlu, sabun, lif, banyo suyu vs. hazırlanır; bebek ondan sonra soyulur. Küvette yıkanacaksa küvetin 3/4 ü su ile doldurulur. İlk günlerde bir başka kişinin de yıkamaya yardım etmesi faydalı olur. Tecrübe kazandıkça bebeği tek kişide yıkayabilir.