ay ay bebek bakımı, ay ay bebek gelişimi


Ay Ay Bebek Bakımı; bebeklerimiz neşe kaynağımız, yaşama sebebimiz, sıralamamızda birinci sırada olanlar, meleklerimiz, her şeyimiz onlar. Onlara bakmak bizim asli görevimiz ve bunu zevkle yaptığınızı biliyorum.

Ay Ay Bebek Bakımı

1-2-3 Aylık Bebek Bakımı
İlk üç ay en zor ve dikkat edilmesi gereken dönemdir. Burada yapabileceğiniz en önemli şey, sık sık emzirmeniz, altını ıslak bırakmamanız ve banyosu, kulak temizliği ve burun temizliğine özen göstermenizdir. Ayrıca göbeği düşene kadar geçen en fazla 14 günlük bir süre var, bu dönemde de dikkatli olmalısınız. Bunun dışında sürekli ağlıyorsa, kakasının rengi ya da kıvamı size farklı gelirse. İdrarını ya da kakasını çok az ya da çok fazla yapıyorsa, idrarını ya da kakasını yaparken ağlıyorsa hemen bir doktora göstermelisiniz.

4-5-6 Aylık Bebek Bakımı
Gelişmeye hızla devam eden bebeğinizin en şirin dönemleri başlıyor. Bu dönemde şarkı söyler gibi ya da konuşur gibi sesler çıkarır. Güler kahkaha atar ve kıkırdar. 5. Aydan itibaren ek gıdalara çok az miktarda olmak kaydıyla başlayabilirsiniz. Tadını alması bile yeterli şimdilik. Fakat 6. Ayın sonunda artık tehlikeli olmaması kaydıyla evde pişen her yemeği yedirebilirsiniz. Taneleri büyük olmamalı ve çok yağlı ve baharatlı olmamalı.

7-8-9 Aylık Bebek Bakımı
Bu aylarda bebeğinizin beslenmesi biraz daha düzene girmiştir. Siz onu anlıyorsunuz, o sizi tanıyor mimiklerinizden bile ne demek istediğinizi anlıyor. Birçok şeyi tutup istediği bir yere bırakabilir. Ağzına götürüp gevişler ve dişleri çıkmak üzeredir. Bu nedenle her şeyi ağzına götürür. Bu çok tehlikeli bir hareket olduğu için elinin ulaşacağı yerlerde küçük, yani tutulabilecek küçük şeyler bulunmamalı.