Bebek masajının yararları bebek masajı bebek masajının faydaları bebeğe masaj yapılmalı mı bebeğime masaj yapmalı mıyım 4 aylık 4 aylık bebek


Bebeğine masaj yapan ve bunun diğer şeylerin yanı sıra iyi anne-bebek ilişkisi için de gerekli olduğunu söyleyen bir arkadaşım var. Ama ben bunu rahat yapabileceğimi sanmıyorum. Yine de yapmalı mıyım?

Ne şekilde olursa olsun, anne-bebek etkileşimi (bir kitaba bakmak, ninni söylemek, veya birbirini kucaklamak) ilişkileri sıkılaştırır. Masaj istisna değildir. Ayrıca masajın (nazikçe okşamak) prematüre bebeklerin büyüme ve geliş- -mesi üzerinde de iyi etkileri olduğunu biliyoruz. Yaşamlarında daha çok uyarı ile karşılaşan, ve fiziksel olarak daha aktif olan miadında doğmuş bebekler için de bunun geçerli olup olmadığı, ya da masajın sağladığı ilave uyarıya ihtiyaç gösterip göstermedikleri bilinmemektedir.

Belki de şu an için söylenebilecek en iyi şey, eğer anne-babalar bebeklerine masaj yapmaktan hoşlanıyorlarsa, yararlı olmasa da sırf verdiği keyifiçin buna devam etmelidirler. Diğer yandan, kendilerini bu konuda tereddütlü hisseden ebeveynler canlarını hiç sıkmadan bu konuyu unutabilirler ve bebekleri de bundan zarar görmez. Bebeğe yaklaşmanın daha bir çok yolu vardır.