Şifa annesine diyo ki;
Merhaba anneciğim. Dün bir konuya değinmiştik: Ahşap oyuncak. Biz bu konuyu çok sevdik. Daha bilmediğimiz birçok yararı ve önemi var bu oyuncakların. Hazırsanız anlatmaya başlıyoruz arkadaşlarla…

Öncelikli olarak hijyeniktir, bakteri barındıran plastik oyuncaklara göre bakteri barındırmaz. Bu çok önemli anneciğim, çünkü biz çocuklar oyuncakları ağzımıza sokmayı çok severiz bilirsiniz. Doğal ham madden yapıldığı için ömrünü tamamladığında yeniden doğaya ve zarar vermeden dönüşür. Doğa sevgisi de çok önemli. Bizce bu özellik de ahşap oyuncağın önemini anlatıyor anneciğim. Çünkü oyuncağımızı kırdığımızda çöpe atmanız gerekmeyecek. Bizler ahşap oyuncaklara dokunduğumuzda ısı ve dokusunu algılar, oyuncağın ham maddesi olan ağaçla bağ kurarız. Doğayı sevmeye bebekken başlarız aslında. Doğal varlıkların estetiğinin algılanmasına yardımcı olur. Bilişsel alanda parça-bütün, uzun-kısa, küçük-orta-büyük, ağır-hafif, iç-dış, kavramlarının kazanılmasına, ana renk ve ara renklerin tanınmasında etkili olur. Elektronik oyuncakların bizleri pasif bir izleyici haline getirmesinin aksine, ahşap oyuncaklar hayal gücümüzü destekler, bizi oyuncakla oynarken tam olarak etkin kılar. Ahşap oyuncaklar farklı yaş gruplarına hitap ederler anneciğim. Abim, ablam da ahşap bir oyuncakla oynayabilirler.

Ahşap Oyuncakların Faydaları Nedir?

Gelişimimizde bu derece önemli rol oynayan oyuncakların seçimini özenle yapmalı oyuncak seçerken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Seçilen oyuncak yaşımıza, gelişim seviyemize, ilgi ve ihtiyaçlarımıza uygun olmalı,
  • Oyuncak sade, ayrıntıları az, sivri köşeleri yuvarlatılmış, kaliteli malzemeden yapılmış olmalı, ki oyun oynayalım derken bir yerimizi yaralamayalım
  • Oyuncağın biçimi ve boyutları, kullanacağı amaca ve oyun alanına uygun olmalı,
  • Oyuncak, dayanıklı, sağlam olmalı, kolayca temizlenmeli; parkta yere attığımızda hemen yıkayabilmelisiniz mesela anneciğim.
  • Seçilen oyuncak hava koşullarına ve uzun süre kullanıma elverişli olmalı ve çok yönlü olmalı ki karda kışta bile oynayabilelim.
  • Oyuncaklar bizim gelişim alanlarımızın tümünü birden destekleyebilecek zengin uyarıcıları içermeli,
  • Oyuncağın yanıcı, parlayıcı nitelikleri olmamalı, boyası çıkmayan, parlak, canlı renklerde, zehirsiz boya ya da vernikle boyanmış olmalıdır.

iBebek