oto yükseltici ne zaman kullanılır baby&plus oto koltuğu kullananlar oto yükseltici tavsiye 7 yaş oto koltuğu oto koltuğu yükseltici nasıl kullanılır oto koltuğu kampanya oto koltuk yükseltici oto koltuğu tavsiye


Oto Koltuğu Yükseltici Nasıl Kullanılır?
Otomobilde çocukların güvenlik koltuklarında seyahat etmesi kanunlaştı. Her ne kadar halen bazı ebeveynler durumun ciddiyetini anlayamamış olsalar da artık milletçe kullanmaya başladık. 150 cm’den kısa veya 36 kg’den hafif çocukların mutlaka ama mutlaka motorlu bir taşıt içindeyken uygun güvenlik koltuğunda oturması gerekiyor. Bu koltuklar oldukça da çeşitli. 1 yaşına kadar ayrı, 1-3 yaş arası ayrı koltuklar kullanılıyor ve bu her iki modelde de koltuğun kendi güvenlik kemerleri var. 3-4 yaştan itibaren ise ‘booster seat’ denilen, Türkçe’ye ancak ‘yükseltici koltuk’ olarak çevirebilen bir model tercih ediliyor. Bu koltuklarda otomobilin emniyet kemerleri kullanılıyor. Diğer bir deyişle, çocuğun emniyet kemerini güvenli şekilde kullanabilmesi için boyunu yükseltiyor. Bunlarda da birçok çeşit var.

Oto Koltuğu Yükseltici Ne İşe Yarar ?
Oto koltuğu yükseltici gibi ürünler olmazsa emniyet kemerini doğru şekilde bağlayamaz ve çocukları araç içinde güvende tutamazsınız. WHO Dünya sağlık örgütü araştırmalarına göre oto koltuğu yükseltici ve çocuk oto koltukları araç kazalarında çocukları %71 oranında korurlar. 4 ile 15 yaş arasındaki çocukların en yüksek oranda görülen ölüm sebepleri ne yazık ki araç kazalarıdır, buna rağmen ülkemizde araç koltuğu kullanımının sıklığı yeterli düzeye ulaşmamıştır.