Hamileyken, bebek alışverişi yaparken belki de en çok araştırdığımız, en titiz davrandığımız konu “puset”? Hangi maka olmalı, modelini nasıl seçmeli, en çok neyin üzerinde durmalı… Merak ettiklerimizi Grup Baby Pazarlama Sorumlusu Katre Küçük’e sorduk…

Puset seçerken en çok nelere dikkat etmeliyiz?
Özellikle ilk defa bebek sahibi olacak aileler için pek çok farklı marka ve model arasından puset seçimi oldukça önem taşıyor.
* Öncelikle puseti en fazla kullanacağınız zemine göre bir seçim yapabilirsiniz. Bahçeli bir evde yaşıyorsanız araziye uygun olarak iyi bir süspansiyon ve inişli çıkışlı yollarda sağlam tekerlekleri olan bir bebek arabası tercih edilmeli.
* Şehir içi kullanımda iyi bir süspansiyon ve tekerleğin yanı sıra kalabalık içinde rahatça ilerleyebileceğiniz daha hafif ve küçük bir puset tercih edilmeli.
* Puset seçerken oturduğunuz apartman dairesinin asansörlü olup olmadığı, merdiven çıkmanız gerekiyorsa kaçıncı katta olduğunuz taşırken kolaylık sağlaması için hafif bir puset seçmeniz için önemli.
* Puseti aracınızın bagajında taşıyabilmeniz için büyüklüğü ve kolay açılır kapanır olması da gerekli. Satın almadan önce ebeveynler mutlaka deneme yapmalılar.
* Pusetinizi alırken hangi aksesuarlara ihtiyaç olduğu da gözden geçirilmeli.
* Pusetin alışveriş sepeti bebeğinizin eşyalarını taşımakta yardımcı olacaktır, hava koşullarında bebeğinizi korumak için yağmurluk, tente, tulum veya ön bar tercih edilebilir.
* Kolay açılıp kapanma özelliği, hafiflik, ayarlanabilir taşıma sapı yüksekliği, içe ve dışa dönük taşıma özelliği, kolay manevra yapabilen tekerlekler puset alımında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir.
* Özellikle yeni doğan bebeğiniz için seyahat sistemi içeren bir puset alırken pusetin hangi markalarla uyumlu olduğuna da dikkat edilmelidir.