Puset satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Doğru puset seçimini güvenle yapabilmeniz için bebeksayfasi.com’un rehberlerini okumaya devam edin.

Hamileliğin son aylarında yaşanan kararsızlıklardan birisi de bebek arabasının nasıl olacağı konusu. Piyasa da çok fazla model, alternatif ve fiyat aralığı olduğu için bu kararsızlık artıyor.

Öncelikle marka ve fiyat aralığı hakkında bir karara varmak gerekiyor. Hatta en önce bu iş için ne kadar bir bütçe harcayabilirsiniz ona bakmak lazım.

Daha sonra en zor sorulardan biri geliyor. Bebek arabası mı alsak yoksa baston pusetlerden mi?

Bebek açısından;

Bebek arabaları daha konforlu ve geniş duruyor. İlk aylarında sürekli yatan bebek için güzel ve konforlu. Ancak bu genişlik ve derinlik sonraki yıl içinde sıkıntı olabiliyor. Özellikle ağırlığı ile anne adaylarını zorlanıyor. Kapladığı yer ve hacim olarak da kullanışlı olmaktan çıkıyor.

Baston pusetler de artık tamamen yatabiliyor ve gayet konforlu. Daha hafif ve az yer kaplayan bu modeller daha çok tercih ediliyor. Katlandıklarında şemsiye kadar olanları bile bulunuyor.

Kendiniz açısından;

Bebek arabası veya puset alırken, tek başınıza kullanmaya yönelik düşünün. Yanınızda her zaman yardımcı eş, anne, kayınvalde, arkadaş vs olmuyor.

Kaçıncı katta oturuyorsunuz, asansör var mı?
Apartman girişi merdiven ve basamaklı mı?
Apartmanın kendine ait yakın park yeri var mı yoksa arabayı 500 m ileriye park edip, eve doğru mu yürüyorsunuz?
Arabanızın bagajı büyük mü? Bavullarla bebek arabası aynı anda bagaja sığabilecek mi?
Alışveriş merkezlerinde, sokaklarda, kaldırımlarda, orta refüjlerde, yürüyen merdivenlerde; büyük bebek arabasını tek başınıza kullanabileceğinize güveniyor musunuz?
Bebeğin ilerleyen aylarda boy ve kilosu arttıkça, bunun bebek arabasının ağırlığına eklendiğini unutmayın!