Günümüzde piyasadaki birbirinden farklı pusetler arasından size en uygun olanını seçmek samanlıkta iğne aramak gibidir. Hele ki puset seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmiyorsanız işiniz oldukça zor. Bu konuda size önereceğimiz birkaç maddeye kulak verirseniz sizin için en doğru puseti bulabilirsiniz.

Öncelikle çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bebeğiniz yeni doğmuşsa seçeceğiniz pusetin sırt kısmı tam yatan bir puset olmasına özen gösteriniz. Buna alternatif pusete uyan bebek taşıma çantası da alabilirsiniz. Böylece bir araç içi bebek koltuğunuz olur. Bu sayede bebeğinizi istediğiniz zaman arabaya koyar istediğinizde de arabadan rahatça alabilirsiniz. Bebeğiniz de sıkıntı çekmez. Ayrıca bebeğinizi taşırken yüzünü görmek istiyorsanız yüzü size dönük olanlarından almanızda fayda var. Tabii ki konfor da önemlidir. Ayarlanabilir koltuklar, hava koşullarına uyumlu eklentiler ve rahat bir koltuk mutlu bir bebek için olmazsa olmazlardandır.

İkincisi, kendi yaşam tarzınıza uygun bir puset seçmeye özen gösteriniz. Eğer çok seyahat ediyorsanız ve bebeğinizi de yanınızda götürme eğilimindeyseniz daha hafif bir puset seçmeniz istenmeyen yorgunluğunuzun önüne geçmenin anahtarıdır. Bunun yanında bebeğinizle birlikte alışveriş yapıp aldıklarınızı da yanınızda rahatça taşımak istiyorsanız alışveriş sepeti eklentisi olan bir puset tam da size göre olacaktır. Eğer toplu taşımayı da sık kullanıyorsanız hafif olmasının yanında kolayca katlanabilir olması önemlidir. Evinizde pusete ayırabileceğiniz alanı da göz önünde bulundurmakta fayda var. Evde çok fazla alanınız yoksa çok büyük pusetler almaktan kaçınınız. Her ne kadar rahat hareket eden, tekerlekleri büyük bir puset cazip görünse de kapladığı alan, taşıma ve katlanabilirliği uygun değilse bir kez daha düşünmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ikinci bir puset almak için yapacağınız masraf kaçınılmazdır.