Bebek koltuğu alırken öncelikle koltuğun yaş, kilo, boy özelliklerinin bebeğinize uygun olması gerekir. Alacağınız bebek koltuğunun avrupa standartlarında, çarpışma testlerine uygun bir şekilde testlerden geçip geçmediği çok önemlidir. Bu testlere uygun olup olmadığını anlamak için bebek koltuğunun arkasına yapıştırılmış olan bandrolleri kontrol etmeniz gerekir. Bu bandrollerde en iyisi olarak değerlendirilen kod ECE R44/04 kodudur bandrolün üzerinde eğer bu kod var ise çarpışma testlerine dayanıklı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebek Koltuğu alırken hafif olmasına, taşınabilir kulp olmasına, çocuğunuzu terletmeyecek kalitede kumaşların olması ve en önemli noktalardan birisi olan koltuğun emniyet kemerinin bulunmasıdır. Bebek koltuklarındaki emniyet kemerleri 2 noktadan bağlantılı olabilir. Kesinlikle bu tarz emniyet kemeri olan bebek koltuğu almamanızı öneririz. Bebek koltuklarında emniyet kemerleri 3 noktadan bağlantılı olması gerekir ve bu konu çok önemlidir.

Bebek koltuğu seçerken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kaza esnasında bebeğin alabileceği herhangi bir darbeyi engellemesi açısından bebek koltuğunun fiber üzerinde bulunan dolgu maddesi strafor olmalıdır. Strafor beyaz ya da siyah olabilir hiç farketmez buda bebek koltuğu alırken aranması gereken bir noktadır.

Bebek koltuğunu satın alacağınız yerde muhakkak aracınıza nasıl takılacağını görmelisiniz. Alacağınız yere bebek koltuğunun sizin arabanıza nasıl takılabileceğini nasıl çıkarılabileceğini göstermesini istemelisiniz.

Son olarak unutmamanız gereken nokta bebeğinizin hayatı adına böyle bir ürün alacaksınız dolayısıyla ucuza kaçmamaya en iyisini en kalitesini almalısınız. Bebeğinizin hayatını hiç bir para geri getiremez.