Anne adaylarının belki de eşlerini en çok zorladıkları ürün seçimi pusettir. Bunun birkaç farklı sebebi olabilir.

Kalabalık bir semtte yaşıyorsanız hafif ve küçük pusetler tercih edilmesi isabetli olur. Rahat bir semtte yaşıyorsanız ve engebelli zeminler mevcut ise geniş tekerlekli ve süspansiyonlu pusetler tercih edilmelidir.

Eğer asansörsüz bir apartmanda yaşıyorsanız ve bebeğinizi tek başına siz dışarı çıkartmak zorundaysanız pusetin ağırlığı dezavantajlı olabilir.

Pusetin ağırlığı kesinlikle pusetin daha dayanıklı olduğu manasına gelmez. Puseti oluşturan gövde, kullanılan kumaş ve tekerleklerin ağırlığı pusettin ağırlığını oluşturan önemli etkenlerdir. Oysa son teknolojiyle yapılmış pusetler artık daha hafif ve dayanıklı materyallerden oluşmaktadır. Düşünün kucağınızda 6 kiloluk çocuğunuz elinizde 15 kiloluk puset bu durum gerçekten sizin için zor olacaktır.

Bu arada pusetinizin taşıma kapasitesi 15 kilo iken 17-18 kiloluk çocuğunuzu oturttuğunuz vakit normal düz zeminde çok büyük bir sorun teşkil etmez. Ama yinede tekerlekler şişme ise patlama riski olabilir. Devrilme durumunda kapasitesini aşan ağırlık olması sebebiyle pusetin gövdesine zarar görebilir.

Bazı anneler yeni doğan bebekleri için hafif olması sebebiyle baston pusetleri tercih ediyorlar. Ancak bebeklerin sırt ve baş desteğine ihtiyaç duydukları için baston pusetler yeterli gelmemektedir. Onun yerine seyahat sistemli pusetler tavsiye edilip, onlara monte olan ana kucağında ilk 6 ay sırtı ve başı bu şekilde desteklenmelidir.

Eğer aracınız varsa pusettin bagajınıza sığabilecek bir model bakılması şarttır. Almadan önce mutlaka açılıp kapanması kontrol edilip hacime bakılması gerekmektedir.