Bebeğin anatomisine uygun üretilen ev tipi bebek ana kucakları, genellikle taşıma değil, bebeğin rahat etmesi ve neşeli vakit geçirmesi amacıyla kullanılıyor. Beşik konforunun birebir yansıtıldığı bebek ana kucağı ile anne, yatma açısını bebeğe uygun bir şekilde ayarlayarak, onu olası tehlikelerden koruyabiliyor. Bebeği uyutmanın, beslemenin ve oynatmanın daha kolay olduğu sallanan ana kucakları da özellikle annelerin tercih ettiği modellerden biri.

Oto koltuğu olarak da kullanılabilen modeller, bebek ana kucağı modelleri arasında en çok tercih edilenler. Bunun en önemli sebebi, ailelerin ana kucağı ve oto koltuğunu ayrı ayrı alma ihtiyacını ortadan kaldırması. Farklı araçlara kolaylıkla monte edilebilen ana kucakları, oto koltuğuyla aynı
işlevi gördüğü için iki ihtiyacın tek ürünle karşılanmasına imkan sağlar.

Bazı ana kucakları otomobillere baza adı verilen bir mekanizmayla bağlanırken, bazıları direkt olarak yani kemer aracılığıyla bağlanır. Ana kucağı ne şekilde bağlanırsa bağlansın, burada önemli olan, en azından bebek bir yaşına gelene kadar, ters olarak yani bebeğin yüzü otomobilin arkasını görecek şekilde bağlanmış olmasıdır. Önerilen süre, bebek bir yaşına gelen kadar olsa da o rahatsız olmadığı sürece ana kucağının ters bağlanmasında fayda vardır. Bunun nedeni, bebeklerin kafalarının vucütlarına oranla büyük olması ve olası bir kaza anında kafanın boyna baskı yapacak olmasıdır. Ana kucağı ters monte edildiğinde, bebek kaza anında otomobilin hareket halinde olduğu yöne doğru hamle eder ve kafasının arkasındaki koruyucu malzemeler onun zarar görmesini engeller.