Mama sandalyesi satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Mama sandalyesi kullanımına ne zaman başlanır?

Ne zaman oturabilir?
Altıncı ay civarında bebekteki gelişmeler, onun yemek yeme alışkanlıklarını da önemli ölçüde değiştirir. Bu aya kadar belki sadece anne sütüyle beslenen bebeğiniz, katı gıdaları da menüsüne eklemektedir. Fiziksel olarak annesinin kucağından en rahat pozisyonunu bulan bebek artık, oturabilmekte, destekli veya desteksiz oturduğu yerden bazı ihtiyaçlarım karşılayabilmektedir. Sırt veya boyun kaslarının iyi gelişmesi, onu rahatlıkla bir mama sandalyesinde oturtmanızı sağlar. Korucu kemerinin olması, önünde ve çevresinde bebeğin düşmesini önleyici materyallerin bulunması sizin ve bebeğiniz için güven vericidir.

Mama sandalyesi kullanılırken dikkat edilecekler

• Mama sandalyesi alırken;dengeli olmasına, hem bacak arasından geçen, hem de belden bağlanan emniyet kemerleri bulunmasına dikkat edin.

• Tepsisi, çocuğun kollarını dayayabileceği kadar geniş, tepsinin kenarları ise yemek kırıntılarının yere dökülmesini önleyecek kadar kalkık olması ve yıkanabilmesi için çıkarılabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

• Mama sandalyesinin örtüsü,yıkanabilir, silinebilir olmalıdır.

• Çocuğunuza “sofra terbiyesi vereceğim” diye bu aylarda baskı yapmanın bir anlamı yoktur. Onun dökme, atma eğilimine karşı sizin önlem almanız gerekmektedir.

• Bir bebek mama sandalyesindeyken mutlaka gözetiminiz altında olmalıdır. Beslenmeye başlanmadan önce yemeği, önlüğü, ağzını sileceğiniz bezi ve diğer gerekenleri hazır etmeli, ondan sonra bebeği mama sandalyesine oturtmalısınız.

• Güvenlik kemerlerini mutlaka, her oturtuşta kısa süre için bile olsa bağlayın.İyi bağlandığından emin olun. Bebeklerin kaymalarını önlemek için kasık kemerlerini kontrol edin.