Aileler kullanım süresi az onun için bu ürünü almaya gerek yok diye düşünebilirler fakat bu düşünce doğru bir düşünce değildir. Çünkü Bebeğinizin 4 ile 6. ayından ve ortalama 18 kg ağırlığa (3 yaş) gelene kadar kullanacağı çok önemli ürünlerden birisidir mama sandalyeleri. Mama sandalyeleri aslında bebeklerden çok ailelere yardımcı ürünlerdir.

İlk aylarında bebeğinizi zaptetmek bir yana, kendisine yemek yedirebilmek başlı başına önemli bir iş ve uğraştır. Bebeğinizin yemek yemesi, oyun oynaması hatta kısa süreli uykuya dalabilmesi için dizayn edilmiş mama sandalyeleri ailelerin hayatlarını kolaylaştırırlar. Bütün bu konforu ve kolaylığı sağlayan mama sandalyelerinin bebeğinizin güvenliğini sağlayacak standartlarda ve özelliklerde üretilmiş olması gerekmektedir.

Amaçları hemen hemen aynı olmakla birlikte mama sandalyelerinin özellikleri ve kaliteleri fiyatları ile doğru orantılıdır. Ülkemizde birçok marka, çeşitli özelliklerdeki mama sandalyelerini tüketicilerin beğenisine sunduğu bu ürünler için bir sınıflandırma yapmak çok doğru olmaz. Ancak aşağıda bahsedeceğimiz özellikler iyi bir mama sandalyesinin taşıması gereken ve bir mama sandalyesini satın alırken arayacağınız temel özelliklerdir.

–tekerlekli olmalıdır ve rahat kullanım açısından tekerlek de 360 derece dönebilir özellikte olmalıdır.

–Tekerleklerin fren bulunmalıdır. Bu frenler sayesinde mama sandalyeniz sizin isteminiz dışında bebeğiniz tarafından da hareket ettirilemeyecektir.

–Kolayca hareket ettirilebilmesi ve taşınabilmesi amacıyla hafif olmalıdır.

–Bebeğinizin bu aylarda çok hareketli olduğunu hatırlayacak olursak, bebeğinizin ayağa kalkmasını önlemek amacıyla 5 nokta kemer güvenlik sistemiyle donatılmış olmalıdır. Bebeğinizin 5 nokta kemer güvenlik sistemini kendisinin açabileceği mama sandalyelerini kesinlikle kullanmayınız.