Bebek arabası seçimi için birçok kriter bulunur. Ebeveynler bebekleri için en güvenli, en rahat, en kullanışlı, en kolay sürülebilir ve rahat taşınabilir bebek arabasını almak isterler. Bunun için de bu özellikleri inceleyip kendileri için en uygununu seçerler. Baston modeller, ana kucakları, seyahat modeller ve ikiz bebek arabaları alınabilecek modeller arasındadır.

İkiz bebek büyütmek herkes tarafından kabul edildiği şekilde tek bebek büyütmekten daha zahmetli ve daha yorucudur. Hatta çoğu ikiz anneleri tek başlarına yetemedikleri için mutlaka bebek büyütmekte kendilerine yardımcı olacak birilerini yanlarında isterler. İkiz büyütmenin zorluklarından birisi de her şeyi iki kişilik planlamak gerekliliğidir. Birçok bebek ürününden iki adet bulunması gerekir. Bunlardan birisi de bebek arabasıdır.

İlk bebek arabası (puset) 1773 yılında İngiltere’de kullanılmıştır. Bu ilk arabayı koşum takımı ile bebek arabasının önüne bağlanan köpekler çekmiştir. Bundan bir asır sonra 1850’li yıllara gelindiğinde bugün kullandığımız bebek arabalarının seri üretimi başlanmış ve Londra’dan bütün dünyaya yayılmıştır. Bebek arabaları kız çocukları ve erkek çocukları için ortak üretilir. İkiz bebekler için üretilen modeller normal bebek arabasından iki tane yan yana monte edilmiş gibi bir formda üretilir. Orta kısma denk gelen tekerlekler çift değildir, bunun yerine ortak kullanılan tek bir teker aksamı vardır. Üst tarafta bulunan kontrol kolu ise yine iki köşede bulunmaktadır. Bebekleri güneşten ya da diğer hava olaylarından korumak için geliştirilen tente kısmı ise genellikle ortak tek bir parça şeklinde hareket eder. Eğer alt tarafında bagaj bulunan bir bebek arabası modeli seçilirse bagaj kısmı diğer bebek arabalarına göre daha büyük olacaktır. Bazı ikiz bebek arabaları ise birbirinden bağımsız iki bebek arabasının birleştirilmesiyle oluşturulur. Bunlarda ortak kullanılan tek aksam üzerine inşa edilmiş tekerler yoktur. Kontrol kısmının ortasında da hareketi sağlayan bir tutacak bulunmaktadır. Ayrıca bebek arabaları birleştirildiklerinde altta iki parçadan oluşan yeni bagaj oluşacaktır. Tente kısımları ise birbirinden bağımsız hareket edecektir.