Hamile kıyafetleri nasıl olmalı? Hamilelikte kıyafet alırken nelere dikkat etmek gerekir? Doğru hamile giysi seçimi nasıl yapılmalı?


Hamileliğinizin ilk aylarında giyeceklerinizi değiştirmeniz gerekmez. 5 ve 6. aylardan sonra artık kıyafetleriniz dar gelmeye başlar. İşte o zaman kendiniz için alışverişe çıkabilirsiniz. Eğer yakın çevrenizde yeni doğum yapmış birisi varsa onun hamilelik giyeceklerinden de faydalanabilirsiniz. Artık mağazalarda çok şık hamile kıyafetleri satılıyor. Kendinize uygun olanı alın, fakat abartıya kaçmayın. Fazla kullanımı olan kıyafetleri tercih ederseniz, çeşitli şekillerde giyebilirsiniz. Örneğin bir jile alıp içine değişik renklerde bulüzlerle defalarca giyebilirsiniz. İlla ki hamile kıyafeti de almanız gerekmez. Zevkinize uygun bol kıyafetleri de pekala kullanabilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce gardolabınızı kontrol etmeyi unutmayın. Hala giyebileceğiniz bol kıyafetleriniz olabilir. Çoğu kadın birkaç ay giyeceği hamile kıyafetlerine yatırım yapmak istemez. Siz de böyle düşünüyorsanız, eşinizin kıyafetleri de dahil olmak üzere her türlü imkanınızı değerlendirdikten sonra, daha sonraki hamileliklerinizde kullanmayı veya bir yakınınıza vermeyi düşünerek birkaç tane hamile kıyafeti alabilirsiniz. Şık bir hamile kıyafeti içerisinde, hamile olduğunuza daha çok inanacaksınız.

Kıyafetlerinizi alırken sentetik olmamasına, pamuklu, bol, hafif giysiler olmasına dikkat edin. Gebelikte vücut ısınız arttığı için kendinizi sıcağa karşı daha duyarlı hissedebilirsiniz. Sentetik kumaşlar nemi çekmedikleri için göğüslerin alt kısımlarında ve kasıklarda pişiklere neden olabilir. Belinizi sıkmayan bol kıyafetler tercih edin. Lastikli etek veya eşofman karnınız büyüdükçe sizi rahatsız etmez. Ayrıca bacağınızı sıkan lastikli çoraplardan da kaçınmanız gerekir. Sıkı çorap lastiği bacaklarda varis ya da su toplanması meydana getirebilir.