Bebeğin doğumundan sonraki ilk günler anneler çok sıkıntı çekerler. Bazen bebek kaynaklı sorunlar, bazen de anneden kaynaklanan sorunların ilk haftanın stresli geçmesine sebep olur. Annelerin en çok sıkıntı yaşadıkları konu sütün gelmemesi veya bebeğin sütü çekememesi olur. Bebek sütü emmiyor diye vazgeçmek hem sizin için hem de bebek için kötü olacaktır. Bebeği aç bırakmak yerine, abartmamak kaydıyla 70cc civarında sürekli beslemelisiniz.

Bebeğin besin almaması sarılık olmasına sebep olur. Sürekli mama vermek bebeğin daha sonrasında mamaya alışacağı hissine kapılmanıza neden olmasın. Karnı doyduktan hemen sonra yine göğsünüzden emmesini sağlamaya çalışın. Bebek emmese de pratik yapmış olacaktır. Bebeğin on gün sonunda 300 gram alması normal olacaktır.

Göğüs ucu olmayan anneler ise göğüs pompalarını tercih etmelidirler. Memedeki sütün kesinlikle dışarı çıkması sağlanmalıdır. Memede duran süt göğsü sertleştirir ve daha sonra bebeğinizi hiç emziremeyebilirsiniz. Diğer taraftan çalışan anne adaylarının da en çok kullandığı yollardan birisidir göğüs pompaları. Genellikle Medela ve Avent ürünleri arasında gidip gelir herkes. Kalite ve fiyat olarak aralarında fazla bir fark yok. Medela, Avent’e göre daha ucuz. Medela daha gürültülü iken Avent sinek vızıltısı kıvamında ses çıkarır. Medela kullananlardan bazıları göğsünde yara çıktığını söylemişti. Avent daha narin şekilde sütü çekiyor. Yani Medela’ya göre daha az acıtıyor, fakat abartılacak bir durum yok çok hassas bir vücudunuz yok ise. Buna rağmen Medela kullanan anne sayısı, Avent kullananlardan çok daha fazla.