göğüs pompası gerekli mi, süt pompası gerekli mi, gögüs pompası gerekli mi, süt sağma pompası gerekir mi


Son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılan göğüs pompaları, birçok annenin büyük bir avantaj sahibi olmasını ve uzaktayken bebeklerin anne sütünden mahrum kalmamasını sağlar. Göğüs pompaları çalışan ve gün içerisinde bebeğinin yanında olma güçlüğü çeken anneler için büyük bir kolaylık sağlayan bir bebek bakım ürünüdür. Günümüzde yapılan tüm bilimsel araştırmalar, anne sütünün bebek gelişimi açısında son derece gerekli olan bir madde olduğu göstermiştir. Özellikle bebeklerin gelişiminin önemli bir bölümünün tamamlandığı ilk 6 ayda, anne sütünün yerini tutabilecek herhangi bir besin maddesi dahi yoktur.

Anne sütünün bebeğin gelişimi açısından bu kadar yararlı ve eşsiz olması nedeni ile uzmanlar, gün içerisinde bebeklerinin her zaman yanında olamayan anneler için göğüs pompasını geliştirdi. Göğüs pompası ile memedeki sütün alınması sağlanabiliyor ve böylece anne bebeğin yanında değilken dahi bebek annesinin sütü ile beslenebiliyor. Ayrıca bazı sorunlar nedeni ile yeterli süt üretemeyen annelerde, göğüs pompaları ile sütannelerin sütünden faydalanabiliyor. Eskiden olduğu gibi sütannelerin bebeği emzirmek için bebeğin yanına gelmesine artık gerek yok. Birçok sütanne kendi evinde kullandığı göğüs pompası ile anne sütünü süt saklama kaplarına koyarak, ihtiyacı olan annelere verebiliyor. Böylece bebeğin gelişimi açısında olmazsa olmaz olan anne sütü de, arzu eden herkesin kullanımına sunulmuş olabiliyor.

Göğüs pompaları ile memenin sağılması, herhangi bir sağlık sorunu oluşmasına neden olmuyor. Tam aksine annenin süt veriminin artmasını sağlayan göğüs pompaları, aşırı süt üretimi nedeni ile kronik hale gelen göğüs ağrılarının da azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bazı annelerin göğüslerinden gelen süt, bebekleri için yeterli olduğu halde süt üretimi devam etmektedir. Bu durum oldukça sık göğüs ucundan süt akıntısı oluşmasına ve bunun bir sonucu olarak süt dolu göğüsler nedeni ile annenin şiddetli göğüs ağrısı çekmesine neden olur. Bu tür durumlarda da çok rahat bir şekilde kullanabilen göğüs pompaları, annelerin çektiği şiddetli göğüs ağrılarına da bir çözüm getirmiş oluyor.