dağınık çocuk odasıÇocuk odası alırken uzun vadeli kullanım düşünülmelidir. Çünkü çocuklar 0-18 yaş arasında sürekli gelişim gösterirler. Ve bu nedenle de onlar için her dönemde kullanabilecek eklenebilir üniteleri ve ihtiyaçlarına yönelik ürünleri seçmek de fayda vardır.

Erkek çocukları ile kız çocuklarının farklı hayal dünyaları vardır. Ürünler seçilirken bu farklılığa uygun tercihler yapılmalıdır.

Renkler de çocuğunuzun kendisini ifade etmesinde önemli yer tutar. Farklı ve parlak renklerin çalışma mekânların da kullanılması, sarı veya turuncu gibi, dikkat dağılmasına ve konsantrasyondan uzaklaşmaya neden olabilir. Örneğin erkek çocuklar için enerjiyi artıran mavi ve kahverengi tonları gibi düşünülürken, kız çocuklar için yumuşak ve sade renkler tercih edilmelidir. Beyaz ve Pastel renkler kız çocuklarının hayal gücünü ve konsantrasyonu artırmaktadır.

Bununla beraber odada ki ışığın fazla ya az olması da çocuğun sağlığını ve konsantrasyonunu etkiler. Karanlık, dar ve tıka basa dolu bir oda da çocuğunuzun rahat hareket edebilmesi mümkün değildir. Işık yeterli ve göz hizasında ayarlanabilir olmalıdır.

Hem ders çalışmak hem de dinlenmek için çocuğunuz rahat ve dingin bir ortama ihtiyaç duyacaktır. Nasıl ki rahat bir uyku uyuması için daha az aydınlık bir ortama ihtiyaç duyuyorsa ders çalışmak veya projelerini gerçekleştirmek içinde bir o kadar doğru aydınlatılmış ve ferah ortama ihtiyaç duyacaktır.

Çocuğunuzun ders çalışma motivasyonunu artırmak için yatağının toplanmış olması, uzanarak ders çalışmaması ve muhakkak bir çalışma masasında dik oturarak ders çalışması gerekmektedir.