biberonla beslenmeBiberonlar anne baba için kafa karıştırıcı diğer bir konudur. Peki doğru nedir? Aslanda biberonlar arasında çok büyük fark yoktur. Aralarındaki en önemli fark biberondan fazla havanın nasıl çıktığıdır. Biberonların birçok çeşidi vardır, bazıları düzdür, bazılarının üzerinde şirin kahramanların resimleri vardır. Bazıları bebekler sütle hava almasın diye özel bir açıyla tasarlanmıştır. Dürüst olmak gerekir ise aslında hepsi birbirinin aynıdır. Öte yandan bazı bebekler ilk kullandığınız bazı emzikler dışında emzik istemezler. Bebeğiniz verdiğiniz emziği beğenmiyorsa birkaç emzik denemek zorunda kalabilirsiniz.

Birçok bebek ise emzik ayırmaz. Ağızlarına ne sokarsanız ona alışırlar. Biberonla beslenme yöntemleri Aynen emzirmede olduğu gibi biberon kullanarak da güçlü, sağlıklı ve sevgi dolu bebekler yetiştirebilirsiniz. Eğer bebeğinizi biberonla beslemeyi tercih ediyorsanız kendinizi suçlu hissetmeyin. Ya da bu konuda hiçbir tercih hakkı olmayan insanlarla beraberseniz bebeğinizi biberonla beslemenin tek yöntem olduğu gerçeğini kabul edin. En azından besleyecek bir bebeğiniz olduğu için mutlu olmalısınız.

İşte size bebeğinizi biberonla beslerken kullanabileceğiniz birkaç yöntem:
· Her öğünde bebeğinize 60 ile 90 g arasında besin vermeye çalışın. Bebeğiniz büyürken içtiği süt yetmediğinde ve daha sık acıktığında mamayı artırın. Sonunda mamayı artırdığınızı fakat bebeğinizi daha az aralıklarla beslediğinizi göreceksiniz.
· Besledikten sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Bebeğiniz yemek yerken onu sevin, okşayın ve öpün. Bebeğinizi beslemek için asla biberonu ağzına dayamayın. Bu son derece tehlikelidir. Bebeğiniz boğulabilir ve biberonu itemeyebilir. Aynı zamanda yemek yerken bebeğinizi kucağınıza almak kulak enfeksiyonunu önleyebilir. Yatarak süt içen bebeklerin kulak zarı ile boğazlarını birleştiren östaki boruları tıkanabilir. Bu kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bebeğiniz biberonu tutabilecek kadar büyüdüğünde biberonu ona bırakın. Bağımsız beslenmenin ilk adımını atmasına izin verin.
· Mamayı sıcak su dolu bir tencere içinde veya sıcak suyun altına tutarak ısıtın. Asla mikrodalga fırın kullanmayın. Mamayı hafif ısıtın ve biberonu ön kolunuzun içine değdirerek sıcaklığını kontrol edin. Eğer sizin için sıcaksa bebeğiniz için zaten çok sıcaktır. Kendi sütünüzü de bu şekilde ısıttığınız hatırlayın.
· Mamaları değiştirmeyin. Bebeklerin sistemleri narindir. Mamaları değiştirmek gaz sorununa neden olabilir. Bebeğinizin hoşlandığı mamayı bulduğunuzda bunu değiştirmeyin. Eğer bir şekilde mamayı değiştirmek isterseniz bunu doktorunuza danışın. Tüm mamalar aynı değildir.
· Biberonu ve emziği iyice temizleyin. Biberonu ve emziği sağlıklı bir şekilde temizlemek için önerilen yöntem su ve sabun kullanmanızdır, ayrıca her ikisini kaynayan suyun içine atın ve 5 dakika bekletin. Bu şekilde sadece yıkayarak yok edemediğiniz için birçok bakteriyi yok edebilirsiniz.
· Yemek ortasında bebeğinizin gazını çıkarın. Bebeğinize biberonun yarısını verin ve ardından gazını çıkarın. Bu yöntem bebeğinizin kendini iyi hissetmesini sağlamanın yanı sıra yediklerinin dışarı çıkmasını da önler. · Yemekten hemen sonra bebeğinizi hareket ettirmeyin.