Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklarla sağlıklı bir yaz tatili için anne babalara önerilerde bulundu.

Yaz aylarında bebeğinizin giysileri konusundaki genel kuralımız şudur; siz nasıl rahat ediyorsanız bebeğiniz de o şekilde rahat edecektir. Yani sıcak ortamda size bir tişört ve şort yetiyorsa, bebeğiniz için de aynı şey geçerlidir. Güneşten koruyan bir şapka, ince pamuk bir giysi idealdir. Unutmayın soğuk eller ve ayaklar bebeğinizin üşüdüğünü göstermez ama ter çocuğunuzun sıcakladığını ifade eder. Klima ve vantilatörler çocuğunuzun rahatlamasını sağlayacaktır ancak uzun süreler doğrudan üzerine üflemesine izin vermeyin. “Çok üşüdü”- “çok ısındı” bu iki kavram eşdeğerdir. Buna göre davranmalısınız. Bebeğinizdeki; kuru cilt, ateş, ishal, sinirlilik veya uykuya eğilim, havale gibi belirti ve bulgular onun aşırı derecede ısındığını ifade eder. Hemen tıbbi yardım almanız gerekir.

Sıcak havada önlem alın

* Herhangi bir koşulda, herhangi bir zaman çocuğunuzu yalnız olarak arabada bırakmayın. Camları yarı açık bir aracın iç ısısı 15 dakikada 35 dereceden 40 dereceye çıkmaktadır. Camlar kapalı ise bu ısı 65 derecedir.
* Ateşi olan çocuğun giysileri hafifletilmeli.
* Sıcak hava = Bol sıvı tüketimi
* Çok sıcak ve nem oranı yüksek havalarda çocuğunuzu bir anda 30 dakikadan fazla dönemler için oynamasına izin vermeyin.

Bulutlu Günlerde Bile Çocuğunuzu Güneş Işınlarından Koruyun