Bebek Telsizi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebek telsizi, bebeğinden ayrı olduğunda annelerin içini rahatlatan bir cihaz. Bebek telsizi seçerken nelere dikkat edilir?

Bebek Telsizi Seçmek…
Bebefon neden gereklidir? Bebeğin uyuduğu odada havanın temiz olması çok önemlidir. Başka kişilerin nefesiyle kirletilmemiş, tozsuz, küfsüz, bakterisiz, maytsız bir hava, bebeğin sağlığını olumlu etkileyecektir. Bu nedenle bebeğin başka aile bireyleriyle aynı odada yatması yanlıştır.

Ancak bu durum da annelerin huzursuz olmasına; “bebek ağlarsa; ya bebeğim ağladığında duymazsam” endişesi ile rahatının kaçmasına neden olur. İşte bebek telsizi denilen ses iletim cihazları burada annelerin ve babaların imdadına yetişir. Bebek odasındaki sesleri ebeveyn odasına ileten bu cihaz, anne-baba ile bebeğin tek yönlü veya bazen de çift yönlü iletişimini sağlar.

Geceleri, bebek ile aynı odada yatmayan anne ve babalar, bebek telsizi sayesinde sabaha kadar bebeklerini kontrol altında tutabilirler. Yalnızca gece değil, gündüz de odasında uyuyan bebeği diğer odalardan rahatlıkla duyabilmek için bebek telsizleri kurtarıcı gibidir. Bebek telsizi sayesinde aileler, bebeklerinin yanında olmadıkları zamanlarda bile onun çıkardığı tüm sesleri duyarlar.

Bebek Telsizi Çeşitleri
En çok kullanılan bebek telsizi modeli, yukarıda anlatılan “ses” iletici modeldir. Aslında pek çok durumda bu tür bebek telsizi modelleri yeterlidir. En çok kullanılan bebek telsizi de bunlardır. Bu modellerde bebek telsizinin mikrofon taşıyan “verici” parçası bebeğin bulunduğu odaya konur. Bu verici cihaz, bebek odasındaki sesleri radyo dalgalarıyla (kablosuz olarak) annenin bulunduğu yerdeki “alıcı” cihaza iletir. Böylece bebeği ağladığında veya seslendiğinde anne babalar bunu duyarak, bebek odasına giderler.