Ulaş annesine diyo ki;
Annelerin annesi, bu yazımda sana bebeklerin beşiklerinin nasıl olacağını anlatacağım. Bebek beşiklerini ilk doğduğumuz aydan itibaren kullanmaya başlarız bunun için bana alacağınız bebek beşiklerinin bizim sağlığımıza uygun olması gerekmektedir. Genelde bebek arkadaşlarım bebek beşini en çok üç veya dört ay kadar kullanıyor. Bu nedenden dolayı seçeceğiniz bebek beşikleri söğüt ağacından ya da hasırdan örülmüş bir sepet olabilir. Bunun yanı sıra her tarafı kumaş ile kaplanmış tahta bir sandık da bebek beşiği olabilir. Bebek beşiği alırken tabanının iyice düz olmasına dikkat edin ayrıca düz değilse tahta ile destekleyerek düzleştirebilirsiniz.

Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Bebek beşiğini alırken sağlam bir yapısının olduğundan emin olun. Mesela beşiği salladığınızda beşiğin bacaklarının güvenli olup olmadığına dikkat edin. Bunun nedeni ise sağlam olmazsa bacaklarında kırılma olabilir ve geceleri siz uyurken o beşik kırılabilir. Bir de beşiğin kenarlarında bulunan parmaklıkların ne çok sık ne de çok dar olmasın yani ideal bir genişlikte olursa bizim parmaklarımız arasına girdiği zaman acımaz. Önerilen genişlik 5cm -7cm arasıdır.
 • Bir de bebek beşiklerinde şilte pedi denilen bir olay vardır anneciğim beşiği alırken görevli arkadaşlara sorabilirsiniz. Bu şilte pedi kalın ve rahat olmalıdır. Şilte pedi inceyse ek dolgu malzemeleri kullanarak kabarıklaştırabilirsiniz. Bir de bebek beşiğinin içerisine gömülme ihtimaline karşı çok dikkatli olmalısınız yeni doğan bebek arkadaşlarım içerisine gömülebilir bu da onları boğulma tehlikesiyle karşı karşıya getirebiliyor. O yüzden bu konuya özen göstermelisiniz.
 • Bebek beşiğini lütfen cam ve perde kenarından uzak tutun. Bu durum hem boğulma tehlikesi hem de sıcaklık tehlikesi gösterebilir.
 • Bebek beşiğini 3-4 ay kullanacağımız için mağazadaki amcalara bi sorun geri iade yapıp bebek yatağı alabilecek miyiz? Bunun imkanı varsa o şekilde bir şey yapabilirsiniz.
 • Anne bir de diğer teyzelerden duydum sepet beşiklerin kenarlarında bulunan kumaşlar toz tuttuğu için devamlı yıkayıp ütülemeniz gerekiyormuş bunun için sepet beşikler ne kadar güzel gözükse de bebek sağlığı için tehlikeli olabiliyor o yüzden farklı bir beşik alın.
 • Bebek beşiğinin kumaşlarının yumuşak ve silinebilir olmasına özen gösterin bebek cilt sağlığı ve hijyeni açısından bu durum oldukça iyi olacaktır.
 • Bebek beşiğinin lake boyasıyla boyanmış olmasına dikkat edin. Çünkü lake boyası kokusuzdur ve bebek sağlığı için uygundur. Ayrıca beşik boyasının kurşun ve cıva gibi sağlığa zararlı maddelerden yapılmadığına emin olun.
 • Annelerin annesi almış olduğun bebek beşiğinin tekerlekleri olursa istediğin yere kolaylıkla taşıyabilirsin bu yüzden bebek beşiğinin tekerlekleri olmasına özen göster.
 • Bebek beşiğinin doğal malzemelerden yapılmasına dikkat edin ve bebek beşiği ahşaptan olmalıdır.
 • Anne, bebeklerin şiltesi 10-16 cm yüksekliğinde olmalı ve 16 cm’yi geçmemelidir.
 • Yeni doğan 3 aylık bebeklerin dönme yetileri olmadığı için anneciğim, ilk 3 ayda delikli battaniyeler ve pikeleri tercih etmelisin. 3 aydan sonra bebek yatakta kendi başına dönmeye başladığı zaman gece tulumlarını tercih edebilirsin.
 • Bebek beşiğinin içinin boş olmasına özen göster anne mesela komşularımızın getirdiği altınları yastığımın altına iğneleme nazar boncuğunu da iğneleme büyüyünce onları tutup kopartabilirim bu da benim sağlığım açısından riskli bir durum oluşturur.

iBebek