Bebek arabası seçerken bu noktaları atlamayın

Seçeceğiniz bebek arabası ihtiyaçlarınıza yanıt vermeli. Evinizin konumu, müstakil olup olmaması, merdiven çıkıp çıkmama durumunuz gibi ayrıntılar seçimi belirleyen ana unsurların başında geliyor. Diğer faktörleri de şöyle sıralamak mümkün:
Kullanım süresi: Bebeğin üç yaşına kadar kullanabileceği bir puset idealdir. İlk aylarda yatar pozisyonda tutabileceğiniz, bebek büyüdüğünde pusete dönüşebilen arabaların daha kullanışlı olduğunu unutmayın.

Güvenlik: Pusette emniyet kemeri olmazsa olmaz koşulların en başında geliyor. Kemer, omuzdan geçmeli ve bebeğin açamayacağı şekilde olmalı.

Ayarlanabilir olmalı: Pusetin, yatma-oturma pozisyonuna göre ayarlanabilir olması gerekiyor. Böylelikle bebeğiniz uyurken onu yatar pozisyona getirerek omuriliğinde baskı oluşmasını engellemeniz mümkün oluyor. Pusette ön tekerleklerin 360 derece kendi etrafında dönebilmesi, bozuk yollarda manevra kabiliyetinizi artırıyor. Otomatik frenler ise, bebeğinizin güvenliğini sağlıyor.
Bu arada ikiz bebekleri olanlar için de bir önerimiz olacak: Birden fazla bebek için puset alırken yan yana değil, arka arkaya yerleştirilmiş modelleri tercih etmenizde fayda var. Kaldırım yüksekliği, darlığı geniş pusetleri zorlayabilir.

Pusetle gezerken…

• Kemerleri bağlamayı asla unutmayın. Asla eksik bağlamayın. Dışarı çıkmadan önce kontrol etmeyi aklınızdan çıkarmayın.
• Pusetin geriye doğru devrilmemesi için tutacak kısmına çanta, torba gibi ağırlıklar asmayın.
• Pusetin tamamen açıldığından emin olun. Açıp kapatırken çocuğunuzu bebek arabasının yanından uzaklaştırın.
• Yaz aylarında mutlaka güneşlik kullanın.
• Pusetin aksesuarlarını ara sıra temizleyin. Tekerlekleri bile silmeyi unutmayın.