bebek ve tatilAyaklar ve ayak bakımı

Bebeklerin çoğu normal ayaklarla doğar ama daha sonra yetişkinler gibi bazı ayak sorunları oluşur. Yine de, doğru bakım ve dikkatle yetişkinlik döneminde kusursuz ayaklarla girmemeleri için bir neden yoktur. Ayakta bağ, tenden ve kaslarla bir arada tutulan 26 tane küçük kemik vardır, ancak yumuşak doku ve kıkırdak halindedir. Ayak büyüdükçe kıkırdaklar sertleşerek kemik haline gelir, ama gelişimini tamamlaması 18-19 yaşına dek sürer.

Bu nedenle çocuğun ayakları yumuşak ve esnektir, ve parmakları ayağına uymayan ayakkabı ve çorap giymek gibi yanlış biçimlendirilir ya da bükülürse deforme olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe tulumların ayak bölümlerinin ayaklarını sıkmamasına dikkat etmelisiniz.

Gerekiyorsa tulumların ayaklarını keserek bebeğin ayaklarının daha özgür hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğin battaniyesini yatağın kenarlarına çok sıkıştırmayın, uyurken ayaklarını kıvırıp hareket ettirebilsin.

Bebeğin ayakkabıya gereksinimi yoktur. Aslında, ev dışında yürüyebilecek duruma gelmeden ayakkabı giymesi gerekmez, hatta o zaman bile eğer güvenli olduğunu düşünüyorsanız, örneğin yerde cam parçası ya da kedi-köpek dışkısı yoksa bırakın bahçede çıplak ayaklarla dolaşsın.

Ayakkabı almak

Ayakkabıların tam uyması elbette çok önemlidir. Sandalet gibi yazlık açık ayakkabı alırken bile çocuğunuzun ayağını ölçmelisiniz. Ayakkabı alırken uçlarından biraz büyüme payı bırakın ama bu yarım numara gibi bir pay olmamalıdır. Ayakkabıyı çocuğunuz ayaktayken kontrol edin daha sonra rahat yürüyüp yürümediğine bakın. Sonra parmak ucunda durmasını sağlayın; eğer topuğu dışarıya kayıyorsa bir küçük numara almanız gerekir. Çocukların ayakları, özellikle 2 ve 3 yaşlarında çok çabuk büyür, ancak ayaklarında çok az sayıda kemik oluştuğundan ayakkabı küçük geldiğinde yakınmaz. Ayakkabı aldıktan 8 hafta sonra kontrol edin. Eğer yeni ayakkabılara gereksinimi varsa yeniden ayaklarını ölçün. Çocuklar hiçbir zaman kullanılmış ayakkabı giymemelidir. Özel günlerde giymesi için pahalı ayakkabı almanıza gerek yoktur çünkü onları giyme fırsatı bile olmadan ayakları büyüyebilir.