Yeni anne olan kişilerin bebeklerinin bakımı konusunda ne tür şampuanlar kullanması gerektiği ile ilgili bilgi vermek amacı ile hazırlanan yazımızın sizlere faydası olacağını düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi, normal insan vücudunda bulunan keratin miktarı, bizi çevresel bir takım faktörlere karşı üst düzey bir şekilde korurken, yine aynı keratin miktarı bebeklerin derilerinde oldukça az bir şekilde bulunmaktadır. Temizlik ve bakım ürünü olarak tercih edilen şampuanında bebeğinizin derisinde başta tahriş olmak üzere pek çok sorunun önüne geçebilecek bir kalitede olması gerektiği gerçeğidir. Bu yüzden şampuan seçimlerinizi yaparken dikkat etmeniz gerektiğini ve içerisinde cildi bozan parfüm ve koku veren maddeler, koruyucular, boyalar gibi zararlı içeriklerin bulunmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Bakıldığında erişkin bir insanın vücudunda salgılanması gereken yağ miktarının fazla olması bizi dış etkenlere karşı ciddi bir şekilde korurken, bebeklerimiz için ise durum tam tersi olmaktadır. Yani bu durum, bebeğinizin cildinde ki yağ yapısının az olmasından dolayı dış etkenlere karşı daha dayanıksız ve korumasız olmasına sebep olacaktır. Yapılan klinik çalışmalarında bebeklerin cildinde yetişkin bireylere göre çok daha fazla su içerdiği görülmektedir. Genel olarak bebeğin derisinde hafif pembe renk ve yine aynı şekilde derinin oldukça yumuşak olması bu su miktarından kaynaklanan durumlar arasında yerini almaktadır.

Yalnız bebeklerde aşırı su ve buna bağlı olarak nemli olan cilt, görüntü olarak bebeğin güzel görünmesini sağlasa da dış etkenlere karşı korunmasız olmasına neden olan bir diğer etkendir. Aynı zamanda bilmelisiniz ki bebeğinizin cildi bağışıklık sisteminin olgunlaşmasında ilk ve en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemine önem vererek bu aşamayı bozmayacak bir şekilde kozmetik, bakım ürünleri tercih etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Temizlik ve bakım ürünü olarak tercih edeceğiniz şampuanında bu nedenle son derece önem arz ettiğinin altını da şöyle bir çizelim. Çünkü cildi narin ve dış etkenlere karşı korumasınız olan bebeğin daha fazla zarar görmemesi için en doğru ürünü almak yapılması gereken doğru işlerden biri olmalıdır.