Bebek şampuanı satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bebeksayfasi.com’dan öğrenin.

Bebeklerin cildi yetişkinlere oranla çok daha hassas olduğunu söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Sertaç Sever, bebek şampuanı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Bizimkilere kıyasla çok daha incedir ve yağ oranı erişkinlere göre daha azdır. Ciltteki yağ tabakası koruyucu bir kalkan gibidir, o nedenle bebeklerimizde az bulunan yağı tamamen ortadan kaldırmayan şampuanlar kullanmak gereklidir.

CİLDE DOST TEMİZLEYİCİLER SEÇİN

Şampuanlarda belirli bir miktarda yağ çözücü bulunması gerekir ki çoğu yağ ve ölü deri hücrelerinden oluşan cilt kirini temizleyebilsin. Eğer bu maddeler cilde dost değilse sık kullanımlarla bebeğinizin cildi kurumaya ve tahriş olmaya başlar hatta egzama bile meydana gelebilir. Bu nedenle kullanacağınız şampuanın klinik olarak alerji testlerinin yapılmış olması önemlidir.

pH DENGESİ NASIL OLMALI?

Cildimizin ideal pH yani asitlik – bazlık oranı 5.5‘tir. Buna yakın ürünler kullanırsak cildin ideal pH oranına bozmamış oluruz. Ph değeri bu orana yakın ürünler veya ‘pH oranı dengelenmiş’ ürünler kullanırsak cildimizde yaşayan dost bakterilerin keyfini kaçırmayız. Onlar da bebeklerimizin cildini kötü bakterilere karşı korurlar.

KORUYUCU VE KATKI MADDELER

Şampuanlar da tıpkı gıda maddeleri ve diğer ürünler gibi bozulup küflenebilir. İşte bu nedenle içerisine bozulmasını engelleyen koruyucu maddeler katılır. Paraben bu koruyucular içerisinde diğerlerine göre sık alerji yapması nedeniyle kötü bir üne sahiptir. Yine renkli şampuanlardaki boyar maddelerin de alerji yapma ihtimali vardır.