kahkaha atan sevimli bebekBüyük şehirlerde yaşayan, zamanının çoğunu kapalı alanlarda geçiren çocuk ve yetişkinlerin en ciddi sorunu olan ev tozu akarı yani mayt en çok halılarda bulunuyor. Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, halıların oluşturduğu gizli tehlikeye karşı alerji şikâyeti olan kişileri uyarıyor.

Nuhoğlu, ev tozu akarlarının insan atıkları ile beslenen, sıcak ve nemli ortamları seven, gözle görülmeyen mikroskobik canlılar olduğunu anlatırken, bu canlıların vücut parçacıklarının ve dışkılarının havaya karıştığında alerjiye neden olduğunu belirtiyor.

Ev tozu alerjisi bazen sadece alerjik nezleye, bazen de alerjik nezle ile beraber alerjik astım bronşite neden olabiliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, alerjik solunum yolu tedavisinde öncelikli hedefin, hastanın çevresinde bulunan ev tozu akar miktarını en aza indirmek olduğunun altını çiziyor. Ev tozu akar parçacıklarının ağır olduğuna ve uzun süre havada asılı kalamadığına dolayısıyla akarların, özellikle halılarda yaşam alanı oluşturduğuna dikkat çekiyor. En öncelikli tedavi yönteminin evde bulunan halıların kaldırılması olduğunu vurguluyor. İster elde, ister fabrikada dokunan; sentetik ve yün tüm halıların, ev tozu akarlarının yaşam alanları olduğunu belirterek, akarların bakteri olmadığını ve bu sebepten dolayı anti-bakteriyel halıların da sorunu çözmede yeterli olmadığını dile getiriyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; elektrik süpürgesiyle yerde serili halıları yıkamanın alerjenin uzaklaştırılmasına fayda sağlamadığını, bu durumun aynı zamanda halıyı nemlendirerek akarların daha fazla yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Buharlı temizlik robotlarının ise yüksek ısıyla akarları öldürdüğüne, ancak dışkı parçacıklarını uzaklaştırmada yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.