bebeklerde nazal alerji66 aylık çocukların okula başlama yaşının çok tartışıldığı günümüzde, fiziki alanların yetersizliği, öğretmenlerin davranışları, diğer çocuklarla ilişkileri gündemini korurken, Prof. Dr. Yonca Tabak, 66 aylık alerjik çocukların durumuna dikkat çekiyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak; 66 aylık çocukların özellikle alerjik olanlarının hastalanmaya yatkın olduğunu, alerjik çocukların birçoğunun sık solunum yolu problemleri yaşadığını hatırlatıyor. Özellikle virüslerin neden olduğu soğuk algınlığının, okula ilk defa başlayan çocuklarda çok sık rastlanmasının, çocuğu alerjik olmayan aileleri bile bunalttığına dikkat çekiyor.

Çocuğun burun zarında virüs tutucu hücreleri barındıran alerjik nezlesi olan çocuklara, üst solunum yolu virüsleri çok daha sık bulaşıyor. Alerjik çocuğun, ödem ve buna bağlı burun tıkanıklığını sürekli yaşaması üzerine bir de nezle virüsüne yakalanması, nefes almasını imkânsız hale getirebiliyor. Prof. Dr. Tabak, rahat duyamayan, sağlıklı nefes alamayan burnu tıkalı olan çocuğun okul başarısının düşeceğini vurguluyor.
Üst Solunun Yolu Enfeksiyonları

Alerjik nezleden sonra, üst solunum yolu enfeksiyonunun problem yarattığı bir diğer hastalıkta alerjik astım bronşit. Alerjik bronşitin en yoğun yaşandığı dönemin ilk 6 yaş olduğunu söyleyen Tabak; bu dönemde sık enfeksiyona maruz kalmanın alerjik bronşit /astım ataklarını arttırdığını daha fazla antibiyotik kullanıldığını ve okul günü kaybına neden olduğunu dile getiriyor.