ağlama, bebeklerde ağlama, gazli bebekle nasil basa cikilir, bebeklerde ağlama nöbeti, bebeklerde ağlama hastalığı, bebeklerde ağlama şekilleri, bebeklerde ağlama çeşitleri, bebeklerde ağlama nöbetleri


Doğduğundan beri ağlıyor. Ne yaptıysanız susturmayı başaramadınız! Hiçbir sağlık sorunu yok buna rağmen yine de ağlama krizleri geçiriyor. Eğer bu durumları yaşıyorsanız bebeğinizin kolik olma ihtimali taşıyor. Bu konuda doğru teşhis çok önemli çünkü çok ağladığı için bebekler, mide ülseri, kabızlık ya da anal darlık tedavisi görebiliyor. Şimdi derin bir nefes alıp, bebeği babasına bırakıp yazımızı okuyun.

Kolik nedir?

Ağlamayan bebek yoktur. Fakat bazı bebekler uzun süre, hatta anneyi de ağlatacak duruma getirecek kadar ağlarlar. Krizler şeklinde ağlama durumuna ”kolik” deniliyor. Eğer hiçbir sağlık sorunu olmadığına eminseniz bebeğiniz ”kolik”. Sebebi henüz bilinmiyor. Olabilecek sebepler arasında inek sütü proteini hassasiyeti ve alejisi, laktoz interolensi, hazır mama kullanılıyorsa mama içinde bulunan proteine hassasiyet veya alerji, bebeğin aşırı gazlı olması, anne-baba arasındaki olumsuz ilişki görülüyor.

Kolikle nasıl başa çıkılır?

• Öncelikle annenin sakinleşmesi gerekir çünkü bebekler annelerinin duygu durumunu çok kolay hisseder ve etkilenirler. Bebeğiniz ağlama krizine girdiğinde bir süre güvendiğiniz birisine (anneniz, eşinizin annesi, eşiniz) emanet edin. Sizde bir bitki çayı içerek sakinleşin. Gücünüzü topladıktan sonra zorlu mücadelenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

• Bebeğinizin aç olup olmadığını kontrol edin eğer bebeğiniz biberon kullanıyorsa çalkalamayın çünkü çalkalamak bebeğinizin daha fazla gaz yutmasına sebep olacaktır.

• Anne sesi, şüphesiz ki bebeği en çok rahatlatan sestir. Ona sıklıkla ninniler, şarkılar söyleyin.