Bebeklerde koliklik kolik bebek bebeklerde koliklik nedenleri bebeklerde koliklik tedavisi bebeklerde ağlama krizi


Genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra başlayan ve her beş bebekten birinde görülen, özellikle karın ağrısı ve gaz sancılarına bağlı oluşan uzun süreli ağlama krizleri kolik olarak adlandırılır. (Miller, 1991) 3 saatten uzun süren, haftada 3 günden fazla görülen ve en az 3 hafta süren ağlama nöbetleri tanı ölçütleridir. (Wessel ve ark., 1954)

Bu ağlama krizleri çoğunlukla öğleden sonra başlar ve akşam saatlerinde yoğunlaşır. Bebek dizlerini karnına doğru çeker, yumruklarını sıkar, hareketliliği artar. Beslenme ve uyku düzeni de bozulur ve huzursuzluk daha da artar. Bazen kolik nöbetleri 24 saat kadar sürebilir. Bu ağlama dönemleri sıklıkla ara vermeden her gün tekrarlar ve 3. ayın sonuna doğru kesilir.

Kolik gelişmesine neyin neden olduğu yeterince net değildir. Çok sayıda açıklama getirilmeye çalışılmıştır. Örneğin, yeni doğmuş bebeğin akciğer gelişimi için gerekli olan ağlamaların aşırı formu olarak öngörülebilir. Diğer bir açıklamaya göre doğumdan sonra duyusal uyaranlara karşı farkındalık ve hassasiyet artar, daha sonra bir alışma gerçekleşir. Öte yandan genetik yatkınlık, ebeveynin depresyonu ve olumsuz anne-bebek ilişkisi de kolik açısından önemli risk faktörleri olarak gösterilir. (Akman ve ark., 2006)

Özellikle emzirme becerilerindeki yetersizlikler, çocuğun dikkat süresi ve konsantrasyon sorunları nedeniyle emme dönemlerinde sık sık ara vermesi çok fazla hava yutmasına, bu durum da gaz sancılarının oluşmasına neden olabilir. (Akman ve ark., 2006) Yakın zamanda üniversitemizde gerçekleşen bir çalışmada 78 bebeğin 17’sinde (% 21.7) kolik saptanmıştır. Koliği olan bebeklerin annelerinde diğer annelere göre daha fazla depresyon ve güvensiz bağlanma saptanmıştır. (Akman ve ark., 2006)