yeni doğan bebekKolik bebeklerin yaklaşık %20 sinde görülen ve görünürde herhangi bir neden yokken bebeğin ağlama nöbetine tutulmasıdır.

Bir ağlama nöbetinin kolik olarak nitelendirilebilmesi için ağlamaların günde 3 saat sürmesi, haftada 3 gün devam etmesi ve 3 haftadan daha fazla görülmesi gerekir. Kolikler genelde bebekler 4 ay olduktan sonra görülmezler.

Koliğin nedeni nedir?

Koliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanlar bebeğin sindirim sisteminin tam olarak olgunlaşmamaış olması, alerjik durumlar ve kimi zaman bebeğin mizacının bunda etkili olabileceğini belirtmektedirler.

Kolik bir hastalık değildir. Kolikte bebek bacaklarını karnına doğru çekerek, avuçlarını sıkar ve ağlamaktan yüzü kızarır.

Hangi durumlarda doktoru aramak gerekir?

1. Bebekte daha önce kolik belirtileri görülmemişse ve başka hastalık belirtileri gösteriyorsa

2. Kolikten kaynaklanmayan başka hastalık belirtileri gösteriyorsa ( mide bulantısı, ishal, kusma ve kabızlık ) ve ağlama nöbetleri var ise.

3. Bebeğin yaygaracı olmayan fakat acı çeker şekilde ağlaması. Bu da bebekte bir hastalık veya bir sorun olduğuna işaret edebilir.

4. Bebek 4 aylık olmasına rağmen haka kolik belirtileri gösteriyorsa

5. Bebeğin iştahı iyi değilse ve kilo almada sorun yaşıyorsa

6. Bebeğin annesi kızgın, sinirli, bitkin bir ruh halindeyse. Çünkü bebekler annelerinin bu ruh halinden olumsuz etkilenerek stres ve korku yaşayabilirler.

Kolik sorununa karşı ne yapmalıdır

Kolik sorununu engellemek mümkün değildir. Fakat aşağıdaki yönergeleri yerine getirerek kolik semptomlarını hafifletmek mümkündür