Gizem annesine diyo ki;
Merhaba anneciğim bilirsiniz bizler bebekken çok ağlarız. Bu konuda ağlama nedenlerimizden bahsedeceğiz. Umarız ki keyifle okursunuz.

Doğduğumuz andan neredeyse 1 yaşımıza kadar sıklıkla ağlayan bizler; mutsuzluklarımızı, karın ağrılarımızı, acıktığımızı, gazımız olduğunu, korktuğumuzu ya da uykumuzun geldiğini ifade etmeye çalışıyoruz.

Neden ağlarız? Ağlamamız mutsuz olduğumuz anlamına mı gelir?

Pek çok kişi ağlama nedenimizin acıkma, gaz sancısı gibi nedenlerden kaynaklandığını düşünür. Ancak, gerçek düşünüldüğünden farklıdır. Bizim de yetişkinler gibi kendimizi ifade şekillerimiz var. Açlık ve gaz sancısı gibi nedenlerle ağlayabildiğimiz gibi, üşüdüğümüz ya da terlediğimiz için de ağlıyor olabiliriz. Çoğunlukla ilk altı ayda çevreyi tanıma evresinde olduğumuzdan, yüksek sesli konuşan kişi ve elektrikli aletlerden de korktuğumuz için de ağlayabiliriz. Yeni doğan döneminden hemen sonra, açlık ve ağrı gibi birincil ihtiyaçlarının dışında, size kızgınlık veya mutsuz olma durumlarımızda da ağlamaya başlarız anneciğim. Bunu ayırt etmenin en iyi yolu, tüm ihtiyaçlarımızın giderildiğinden emin olmanızdır. Aç değilsek, gazımız çıkarılmak üzere kucağa alınarak sırtımız sıvazlandıysa bir sağlık sorunumuz söz konusu değilse, yüksek ihtimalle kızgın veya mutsuz olduğumuz için ağlıyoruzdur.

Ağladığımızda bize nasıl yaklaşılmalıdır?

Anneciğim ilk bebeğiniz bizler isek eğer bazen aralıksız olabilen ağlamamız karşısında kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Bu çaresizlikte büyük ölçüde ağlama nedenimizi anlayamama ve bize yardımcı olamadığınızı hissetme duygusu etkilidir. Ağlama nedenimiz konusunda kesin bilgi edinemeyeceğinizden, annelik sezgilerine güvenmelisiniz.