Bebeklerde ağlama nedenleri bebeklerde ağlama bebek neden ağlar bebekte ağlama nedenleri bebeklerde ağlama sebepleri bebeğim neden ağlıyor ağlayan bebek


Anne babaların en sık şikayet ettikleri konuların başında bebeklerin ağlaması gelir. Henüz konuşmasını bilmediklerinden, bebeklerin ihtiyaçlarını ve şikayetlerini anlatabilmek için kullandıkları tek dil ağlamaktır. Bu dil gerçekten çok etkilidir ve bebeğin ağlamasıyla birlikte bütün aile fertlerinin bebekle birlikte hekime koşmaları sık karşılaştığımız durumlardandır.

Aşağıda kısa başlıklar halinde sık karşılaşılan ağlama nedenlerinden bahsedeceğiz.

Açlık: En sık ağlama sebeplerindendir. Bebeğin doyurulmasıyla ağlama kesilir.

Susuzluk: Anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 4 ayda su ihtiyacı pek yoktur. Anne sütü vermekle bebeğin su ihtiyacıda karşılanır. İnek sütü ve diğer mamalarla beslenen bebeklere ve katı gıdalara geçildikten sonra bütün bebeklere ara sıra su teklif edilmelidir. Özellikle ateşli hastalık dönemlerin de ve sıcak havalarda su ihtiyacı artar.

Altının kirlenmesi: Bebek altı kirlenince rahatsızlığını ağlayarak belli eder.

Pişik: Yanma, kaşınma ve ağrıya sebep olduğu için, rahatsız olan bebek ağlar.

Banyo ihtiyacı: Terleyip kirlenen bebekleri zamanında yıkayıp rahat ettirmek gerekir. Özellikle yazın sıcak havalarda ve kışın odanın çok sıcak olduğu durumlarda hem terin vücutta yaptığı tahriş hem de terle ıslanmış kıyafetler çocuğu rahatsız ederek ağlamaya neden olabilir.

İsteksizlik: Bebeğin hoşlanmadığı şeyleri yapmak ağlama sebebi olabilir. Örneğin banyo yaptırmak, giysi değiştirmek gibi.