bebeklerde koliklik

ağlama nöbetleri, ağlama nöbeti


Ağlamak, bir bebek için her şeyi anlatmanın yoludur; açlığının, uykusuzluğunun, yorgunluğun… Yani bebekler için pek çok nedenin bir ortak sonucu vardır; ağlamak!
Annelerin ilk aylarda en çaresiz kaldıkları durum, ağlayan bebektir. Neden ağladığını anlayamayan anneler, aklına gelen bütün ihtimallere karşı ellerinden geleni yaparlar; beslemeye çalışırlar, altına bakarlar, kucaklarına alırlar, okşarlar, ninniler söylerler… Ama bazen bütün ihtimalleri yok sayan bebek ağlamaya devam eder…

Bu gibi durumlarda, aklınızdan şunu çıkarmayın; her ağlama, ihtiyaçtan değildir. Yapılan araştırmalar da görülmüş ki, her 5 bebekten 4’ü günde 15 dakika ile 1 saat arasında nedensiz ağlayabilirler. Özellikle akşam saatlerinde daha çok ağlarlar. Tahminen akşam saatlerinde ailenin bir araya gelmesi, toparlanması ve ev içi düzenlemelerin yapılmasına tepki göstermektedir. Ya da günün yorgunluğunu ağlayarak ifade etmektedir. Ayrıca gün içinde biriken stresi de deşarj etmek için ağlarlar. Nedensiz bu ağlamaları yaşaya yaşaya bebeğinizin ses tonundan sorununun ne olduğunu anlamanız mümkün olacaktır.

Ancak bebeğiniz ağladığında, yine de, ağlama nedenlerini bir bir değerlendirin: Aç mı, uykusuz mu, altı kirli mi ya da kabız da kaka mı yapmaya çalışıyor, gazı mı var, üşüdü mü veya tam tersi üzeri mi kalın geldi, yoksa yanında sizi mi hissetmek istiyor? Hangi durumda nasıl ağladığına dikkat etmişseniz, nedeni anlamakta zorluk çekmezsiniz. Ancak henüz yeni bir anneyseniz ve bebeklerin ağlama dili hakkında bilginiz yoksa paniklemeden, dikkat ederek, bebeğinizi gözlemleyin.