bebeklerde koliklik ve doktora başvurmak

1 aylık bebeklerin ağlamasıyla başa çıkmak, bebeklerde ağlama, ağlayan bebeği sakinleştirme yolları, ağlayan bebeği sakinleştirmek, ağlama nöbetleri, ağlama nöbeti


Rahatlığa dikkat!: Odasının ışığından yatağının sertliğine kadar bir çok nokta, bebeğinizin rahatını kaçırabilir. Fiziki şartlar dışında, annesini yanında görmek istemesi bile bebeğin huzurunun kaçmasına neden olur. Bu nedenle, bebeğinizin rahatlığı için ayrıntı gibi görünen noktalara dikkat edin.
Emmesine izin verin: Bazen küçük bebekler karınları doysa bile, emme içgüdüsünü tatmin etmek için daha fazla memede kalmak isterler. Eğer bu istekleri yerine gelmezse, ağlayarak dertlerini anlatmaya çalışırlar. Bazı bebekler emme ihtiyacı nedeniyle, el ya da ayak parmaklarını ya da emziği emerler.

Anneler bir süre sonra, bebeğin emme tarzı hakkında tecrübe sahibi olurlar. Açlıktan mı yoksa keyiften mi emdiğini bilirler. Emzirirken hava yutmamasına dikkat etmeniz de çok önemli. Eğer biberonla besliyorsanız, ağzında boşluk bırakmayan tam kavrayacağı biberon emziklerini tercih edin. Çünkü bebeğinizin yutacağı her hava, çıkarırken ağlaması için bir nedene dönüşebilir.

Karşılık verin: Bebekler, ağlamalarına karşılık verilmezse kendini yalnız ve önemsiz hissedebilir. Kimse ilgilenmiyor diyen bebeğiniz daha şiddetli ağlamaya başlar. Hatta bir süre sonra, neden ağladığını da unutup daha şiddetli bir ağlama krizine girebilir. İşte bu yüzden bebeğinizin ağlamalarına gerek konuşma gerek dokunma yoluyla yanıt vermenizde yarar var.

Sık değişiklik yapmayın: Bebeklerin de bizim gibi, rutinleri vardır. Uyku, yeme düzeninin değişmesi bebeğiniz için önemli bir ağlama nedenidir. Bu nedenle ihtiyaçlarını belirli periyotlara göre yapmanızda yarar var. Ayrıca arabasında gezdirmek gibi ağlamasını durdurmanın yöntemini keşfetmişseniz, o yöntemi tekrarlayın. Bir gün kucağınızda sallamayı diğer gün gezdirmeyi denemeyin. Farklı yöntemler, bebeğinizin yeniden ağlamasına neden olabilir.