Bebeklerde yaramazlık bebeklerde yaramaz davranışlar bebeklerde yaramaz hareketler bebeklerde ağlama 7 aylık 7 aylık bebek


Bakıcısı bebeğimin onunla birlikte iken mükemmel olduğunu söylüyor, ama ben iş dönüşü daha kapıdan içeriye adım atar atmaz yaramazlık yapmaya başlıyor. Kendimi korkunç bir anne gibi hissediyorum.

Bu yaştaki birçok bebek gibi sizinki de etrafındakileri nasıl kullanacağını öğrenmektedir. Ve birçok iyi anne gibi siz de bu tuzağa düşüyorsunuz. Bu erken dönemde bile, oldukça basit düzeyde de olsa, bebeğiniz siz eve döndüğünüzde kendisine biraz daha çok ilgi ve sevgi göstermenizi garantiye alabilmek için unutulmuş ve ihmal edilmiş kurban rolü oynamanın en iyi yol olduğunu fark edebilecek kadar kurnazdır.

Sizin kararsızlığınızdan, suçluluk duygunuzdan yararlanarak istediğini elde eder -bu muhtemelen sizin zaten ona vereceğiniz bir şeydir, ama o işini şansa bırakmak istemez. Bebeklerin, yeni yürüyenlerin, hatta daha büyük çocukların diğer bakıcılarından çok anne babalarına karşı yaramazlık yapması onlarla iken kendilerini daha güvende ve rahat hissetmelerinden kaynaklanır.

Gösterilen sevgide azalma riski olmaksızın duygularını açığa vururlar. Ama bu yaramazlık her zaman gelişigüzel değildir çoğu kez bir amacı vardır. Böylece hem anne babasının dikkatini çeker ve bunun sürekli olmasını sağlar, hem de onların sınırlarını test eder: “Annem (ya da babam) patlayana ya da teslim olana değin ne kadar ileri gidebilirim?”. Gece yarısı emzirilmek için ağlayan bebek işte bunu yapmaktadır. Ezilmiş havucu saçına başına sürmesindeki ya da oyuncaklarını oyun parkından atmasındaki amaç da budur. Yürütecini devamlı olarak merdivenlerin başına -yasak bölgeye getiren bebek de aynı hesabı yapmaktadır.