bebeklerde ağlama

9 aylık bebek aglarken katildi davranışlarılerde katılmalerde, ağlarken nefes alamama, ağlarken nefes kesilmesi, sağlık ağlayınca nefesiz kalan bebeklerde beslenmelerde uykulerde ishal, 16 aylık bebeklerin ağlarken nefesinin gitmesi, ağlarken nefes alamamak, ağlamaktan nefes alamamak ekşi, bebeklerde aglarken nefes alamama


“Son zamanlarda, bebeğim ağlarken katılmaya başladı. Bugün o kadar uzun süre nefesini tuttu ki neredeyse kendinden geçecekti. Bu tehlikeli olabilir mi?”Değişmez bir şey varsa o da, bebek nefesini tuttuğunda asıl acıyı ebeveynler çeker. Bebek katılıp morardıktan sonra, otomatik solunum merkezinin devreye girmesi ile saniyeler içinde normale döner. Ama bunu gören ebeveynler saatler boyunca düzelemez.Nefes tutmak, sinir, hayal kırıklığı veya ağrı gibi hisler ile tetiklenir.

Bu durumlarda ağlamanınşiddeti giderek artar, zamanla histerik bir halalır, bebek hiperventilasyon( derin ve sık solunum)yapmaya başlar ve sonunda nefes almayıkeser. Hafif durumlarda sadece dudaklar mavileşir.Bazen ağır durumlarda tüm vücut mavi olur,hatta bebek kendinden geçer. Kendinden geçtiğisırada vücudu kaskatı kesilebilir. Bu olay genelliklebir dakikadan kısa sürede düzelir, yanihiçbir beyin hasarı oluşmaz.Her beş bebekten bir tanesi herhangi bir zamandakatılabilir.

Bazen bu olay arada sıradaolurken, bazen günde bir iki defa tekrarlar. Katılmadaha çok aile ortamında olur ve 6 ay ile 4 yaş arasında sıktır. Fakat daha erken de başlayabilirya da daha uzun sürebilir. Epilepsi nöbetinden ayrılabilir (zaten bir ilgisi yoktur).Katılma da ağlama tetikleyici bir faktördür ve bebekkendinikaybetmeden önce mavileşir. Epilepsininağlama ile bir ilgisi yoktur, çocuk nöbet öncesimavileşmez.Katıldığı için kendinden geçen çocuklar içinhiçbir tedavi gerekmez. Zaten bu alışkanlığıngeçmesinin tek çaresi zamandır. Tabii ağlamaylasonuçlanacak olayları azaltmada kimi taktiklerişe yarayabilir:

  • Bebeğinizin yeterince dinlendiğinden eminolun. Yorgun çocuklar bu işlere çok daha yatkındır.
  • Her sorunu savaş haline getirmeyin. Sizinotoriteniz tartışılamaz ama bunu sürekli ispatetmeniz gerekmez.
  • Katılma krizi başlamadan önce müzik,oyuncakveya başka bir gereç yardımıyla bebeğinizisakinleştirmeye çalışın (fakat yiyecek vermeyin-bu alışkanlık yaratır).
  • Mümkünse tüm ailedeki stresi en aza indirmeyeçalışın
  • Katıldığında soğukkanlı davranmaya çalışın.Çünkü sinirlenirseniz, durum daha kötüleşebilir.
  • Katılma krizinin ardından beyaz bayrak sallamayın.Çünkü bebeğiniz isteklerinin bu yolla karşılanacağını anlarsa, bu hareketi daha sık yapmayabaşlar.

Eğer bu katılma nöbetleri bir dakikadan uzun sürüyorsa, ağlamak ile ilişkisi yoksa, başka şeylerden şüphe ediyorsanız doktorunuzu arayın.