O mutlu haber alındığından itibaren başlanır tatlı heyecanlar ile birlikte süren 9 aylık hazırlık süreci. Hastane çıkışları, banyo gereçleri, kıyafetleri, bezleri, biberonları derken en heyecan verici kısımlardan biride oda hazırlığı olur.
Herkesin hayalidir belki de bebeğinin odası. En iyisi en güzeli olsun istenir. Bebek erkek ise maviler, kız ise pembeler yerini alır çoğu zaman.

Bebek Odası Rengi
Hangi ve ne tür bir mobilya kullanılacağı ile başlanır hazırlık. Günümüzde çok değişik bebek mobilyası seçenekleri mevcuttur. İster renkli, ister kar gibi bembeyaz. Renkli bebek mobilyası seçimlerinde diğer objelerin her zaman sade bırakılması gerekir. Bu esnada perdeler, halı, bebek uyku seti ne kadar sade ve tek renkten ibaret olur ise bir o kadar öne çıkar mobilya.
Öte yandan bakıldığında bembeyaz bir bebek odası mobilyasına sahip iseniz renkli perdeler, bunlara uygun halı ve uyku seti modelleri düşünülebilir. Düz bir perde modeli seçilir ise iki yandan sarkan oda temasına uygun fon perde kullanılabilir. Odaya güzel bir hava katacaktır.

Bebek Odası Aksesuarları
Bebek odasına özgü tasarlanmış abajur ya da avizeler arasından seçimler yapılabilir. Bir de gece lambası olmazsa olmazıdır bebek odalarının.
Kapı süsü artık sadece daire kapılarında değil, odalara kadar geldi. Özellikle bebek odası kapılarına çok yakışması ile birlikte bebeğin adına, cinsiyetine göre bir tema ile hazırlatılabilir. İster düz renk bir boya, istenirse çeşit çeşit duvar kâğıtlarından bir model belirlenebilir duvarlar için. Ya da duvarların yarısı boyanıp diğer yarısı kağıt yapılarak ortaya şerit köpük kartonpiyerler yapıştırılabilir.