1-3 yaşlar arasındaki çocuğunuz, 3 yaş çocuğu


1-3 yaşlar arası öğrenme, büyüme ve değişimin çok artığı bir dönemdir. Bu dönem hem çocuklar hem de anne ve baba için heyecan vericidir. Bol miktarda sabır, dikkat ve eğlence gerektirir. Her şeye karşı uyumlu olan bebeğiniz, bir anda dirençli ve dikbaşlı biri haline gelir. Enerjisinin büyük kısmını yürümeyi, koşmayı, konuşmayı, problemleri çözmeyi ve insanlarla ilişki kurmayı öğrenmek için harcar. Bağımsız olmayı ister; işlerin nasıl yapılması gerektiğine dair güçlü fikirleri vardır. Hemen hemen her öneriye hayır der, işleri kendi başına yapmayı ister ve çoğunlukla güçlü bir şekilde yardımı reddeder. Bu dönemde çocuğunuzla ilgili ne kadar çok şey bilirseniz o kadar fazla ihtiyacını karşılayabilirsiniz.Ayrıca çoğunuzla daha az stresli ve daha eğlenceli bir birkitleğiniz olur.

Çocuğunuz için neler yapabilirsiniz?
Bu dönemdeki çocuklar kavgacı ve mücadelesi olma eğilimindedirler. Bu iki yıl boyunca çocuğunuzun öğrendikleri gelecekteri başarısını büyük ölçüde etkileyecektir. Çocuğunuza araştırmaları sırasında güvenli bir ortam sağlayın; mümkün olduğu kadar fazla özen gösterin ve en önemli birlikte eğlenmeye bakın.

· Tüm ilaçları, temizleme malzemelerini ve diğer ev kimyasallarını erişemeyeceği bir yerde kilit altında saklayın.
· Boğazınıza kaçmaması için besinleri küçük parçalar halinde verin. Küçük, sert besinler (fıstık, patlamış mısır, patates cipsi veya şekerleme) vermeyin.
· Çocuğunuzu tüm rutin tıbbi kontrolleri ve aşıları için dokturunuza götürün.
· Tuvalet terbiyesine sadece eçocuğunuz hazır olma belirtileri verdiğinde başlayın (altını ıslattığını haber vermesi gibi).
· Daima çocuğunuzu arabada bebek koltuğuna oturtun ve bunu arka koltuğa koyun. Arabada çocuk kilidi olduğundan emin olun.
· Küçük parçaları olan oyuncaklar vermeyin.
· Besleyici besinler verin.
· Lifli besinlerle besleyin. Kabızlıı önlemek için tahıl, taze meyve ve bezbe verin.
· Çocuğun sigara dumanı ile karşı karşıya kalmasını en az düzeye indirin. Pasif içicilik çocukta kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve astım riskini artırır.